Oszustwo na kryptowaluty. Jak nie dać się okraść fałszywym brokerom i dlaczego nie ufać szkoleniowcom  [Crypto 101] | CrypS.

Oszustwo na kryptowaluty. Jak nie dać się okraść fałszywym brokerom i dlaczego nie ufać szkoleniowcom 

13 min
Filip Dzięciołowski
Kryptowaluty scam Bezpieczeństwo

Rynek kryptowalut jest wyceniany na około 10 bilionów złotych (2 biliardy dolarów), czyli kilkunastokrotnie więcej niż wynosi roczny budżet Polski. Tak ogromne pieniądze przyciągają do bitcoina (BTC) i innych cyfrowych aktywów nie tylko inwestorów i przedsiębiorców, ale niestety również oszustów. 


Od lat jednym z głównych problemów kryptowalut jest ogromna ilość nieuczciwych i złodziejskich projektów, których jedynym celem jest wyłudzenie lub kradzież środków od bardziej naiwnych, lub niczego niepodejrzewających osób.

Każdego roku w ten sposób z portfeli drenowane są miliardy dolarów, a tego procederu nie są w stanie powstrzymać żadne, nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenia. Najsłabszym ogniwem pozostaje bowiem cały czas ten sam czynnik: człowiek.

Chcąc, chociaż w niewielkim stopniu ukrócić ten proceder i uchronić Cię – Drogi Czytelniku – przed ryzykiem wpadnięcia w szpony oszustów, przygotowaliśmy poradnik, który opisuje najpopularniejsze metody działania krypto-przestępców.

Pokazujemy jednocześnie jak samodzielnie rozpoznać potencjalny „scam” i jak chronić siebie oraz swoje pieniądze na tym młodym, ale dynamicznie zmieniającym się oraz w wielu aspektach ciągle nieregulowanym rynku kryptowalut.

Spis treści:


100 miliardów złotych w nielegalnych transakcjach, 8 miliardów skradzione

Szukając najbardziej aktualnych statystyk dotyczących skali przestępstw na rynku kryptowalutowym, warto zagłębić się w wyniki badań od firmy Chainalysis w dokumencie zatytułowanym „Crypto Crime Report”, który podsumowuje oszustwa i kradzieże związane z cyfrowymi aktywami, które miały miejsce w 2023 roku.

Dane, które znajdujemy w raporcie, są zatrważające: w ramach nielegalnych transakcji w 2023 roku obracano 100 miliardami złotych (24,2 miliarda dolarów). I chociaż jest to wartość wyraźnie niższa niż 120 miliardów złotych (39,6 miliarda dolarów) z rekordowego pod względem przestępstw roku 2022, to nadal pokazuje ogromną skalę oszustw przetaczających się przez rynek kryptowalutowych.

Chainalysis jednocześnie podkreśla, że dane te mogą ulec aktualizacji. W przypadku raportu z 2022 roku, początkowo wartość nielegalnych transakcji wynosiła 20,6 miliarda dolarów, a z czasem, gdy udało się zidentyfikować więcej podejrzanych adresów, prognozy wzrosły niemal dwukrotnie.

Jak zawsze, musimy zastrzec, że liczby te są szacunkami dolnej granicy opartymi na napływach na nielegalne adresy, które do tej zidentyfikowaliśmy. Za rok sumy te prawie na pewno będą wyższe, ponieważ zidentyfikujemy więcej nielegalnych adresów i uwzględnimy ich historyczną aktywność w naszych szacunkach

– napisano w raporcie za 2023 rok.

Przepływy między podejrzanymi i nielegalnymi adresami kryptowalutowymi, to jednak nie to samo co wartość środków, które zostały skradzione. Ta wartość w 2023  roku według Chainalysis okazała się najniższa od dwóch lat, spadając do poziomu “tylko” 8 miliardów złotych (1,7 miliarda dolarów). Jest to osunięcie o ponad 50% w porównaniu do 3,7 miliarda dolarów, które wykradli kryptowalutowi oszuści w 2022.

Jak nie dać się okraść na kryptowaluty
Właśnie tyle środków każdego roku pada ofiarą złodziei i oszustów na rynku cyfrowych aktywów. Źródło: Chainalysis

Podobne szacunki do Chainalysis prezentuje również firma analityczna De.Fi, która twierdzi, że użytkownicy cyfrowych aktywów stracili w ubiegłym roku w związku z hackami, oszustwami i kradzieżami 2 miliardy dolarów. 

Dane te nie pokrywają się jednak z tym, co podaje amerykańskie FBI. Według śledczych ze Stanów Zjednoczonych oraz “Internet Crime Report 2023″, kryptowalutowe oszustwa inwestycyjne były warte niemal 12 miliardów złotych (3,94 miliarda dolarów), czyli zdecydowanie więcej niż podaje Chainalysis oraz De.Fi. 

Oszuści coraz częściej korzystają z rachunków powierniczych prowadzonych w instytucjach finansowych dla giełd kryptowalut lub zewnętrznych procesorów płatności, lub zlecają docelowym osobom wysyłanie środków bezpośrednio na te platformy, gdzie środki są szybko rozpraszane”

– wyjaśniało FBI w swoim raporcie.

Jak nie dać się ukraść na kryptowaluty
Źródło: FBI

Chociaż wartości tych trzech raportów mocno różnią się od siebie, to potwierdzają jedno: każdego roku, w ręce oszustów kryptowalutowych trafiają miliardy dolarów. Pomimo, że 2023 pokazał spadek niekorzystnych statystyk, to cały czas jest to problem na skalę globalną, którego rozwiązanie na tę chwilę wydaje się niemożliwe.

Szczególnie, że liczba potencjalnych scamów jest ogromna i co chwilę pojawiają się nowe.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje scamów kryptowalutowych?

Chainalysis w swoim raporcie za 2023 rok wyróżnia osiem najpopularniejszych rodzajów scamów kryptowalutowych, w związku z którymi użytkownicy najczęściej tracili swoje pieniądze. Uwzględniając wzrost wartości kryptowalut w czasie, te pozwoliły zarobić oszustom w ubiegłym roku niemal 20 miliardów złotych (4,6 miliarda dolarów).

Jak nie dać się okraść na kryptowaluty
Te przestępstwa kryptowalutowe były najpowszechniejsze w 2023 roku. Źródło: Chainalysis

8 najpopularniejszych oszustów na rynku kryptowalut zaprezentowano poniżej:

Charity scam, czyli oszustwo charytatywne

W tego typu oszustwach oszuści żerują na dobroci innych osób, zakładając fałszywe organizacje charytatywne lub podszywając się pod dobrze znane, legalne organizacje. Często wykorzystują oni bieżące wydarzenia, takie jak klęski żywiołowe lub kryzysy humanitarne, aby stworzyć poczucie pilności i wywierać emocjonalną presję. 

Przykład: Podczas gdy tysiące cywilów giną w wojnie między Izraelem a Hamasem, oszuści wykorzystują wydarzenia do zbierania datków, podszywając się pod legalne organizacje charytatywne. Badacze wykryli ponad 500 e-maili “fundraisingowych” wysłanych przez podmioty podające się za organizacje charytatywne.

Giveaway scam, czyli darmowe kryptowaluty

Oszustwa związane z rozdawaniem nagród polegają na oferowaniu przez oszustów darmowych kryptowalut. Oszuści często wykorzystują platformy mediów społecznościowych do popularyzacji informacji o rzekomych giveawayach. 

Zazwyczaj jesteś proszony o przelanie kwoty X w danej kryptowalucie (w celu rzekomego potwierdzania adresu), aby w zamian otrzymać na przykład kilkukrotnie więcej. W rzeczywistości jednak nie zobaczysz darmowych tokenów, a Twoje własne środki też do Ciebie nie wrócą.

Przykład: W serwisie YouTube wyświetlana była nielegalna reklama z Bitcoin Giveawayami, którą swoją twarzą miał promować Steve Wozniak, jeden z założycieli firmy Apple. Jego wizerunek został wykorzystany nielegalnie, aby zachęcić inwestorów do wpłacania pieniędzy.

Impersonation scam, czyli podszywanie się pod inne osoby

Oszustwa polegające na podszywaniu się pod zaufane osoby lub organizacje mają na celu nakłonienie ofiar do ujawnienia poufnych informacji lub przesłania posiadanych kryptowalut. 

Oszuści mogą podszywać się pod urzędników państwowych, funkcjonariuszy organów ścigania, przedstawicieli banków, a nawet członków rodziny. Często stosują taktyki wywierania presji, takie jak grożenie podjęciem kroków prawnych lub twierdzenie, że ukochana osoba jest w niebezpieczeństwie.

Osobnym typem tego rodzaju przekrętów jest podszywanie się pod celebrytów lub znane osoby, które rekomendują inwestycje w konkretny projekt kryptowalutowy. Ma to wzbudzić zaufanie wśród potencjalnego inwestora i uśpić jego czujność.

Przykład: Na X (dawnym Twitterze) i na rynku kryptowalut do promowania scamów najczęściej wykorzystywana jest postać Elona Muska, który wielokrotnie osobiście wspierał cyfrowe aktywa.

Investment scam, czyli oszustwo inwestycyjne

Oszustwa inwestycyjne wabią ofiary obietnicą niskiego ryzyka i wysokich zysków, często w krótkim czasie. Oszuści mogą podawać się za doradców finansowych, brokerów lub odnoszących sukcesy inwestorów, twierdząc, że posiadają niepubliczne informacje lub niezawodną strategię inwestycyjną. 

Często stosują przekonujące taktyki sprzedaży i dostarczają sfabrykowane referencje, aby stworzyć iluzję sukcesu. Oszuści mogą naciskać na ofiary, by podejmowały szybkie decyzje, zniechęcając je do szukania porad na zewnątrz lub sprawdzenia legalności danego biznesu. Gdy ofiara zainwestuje swoje pieniądze, oszust znika, a środki przepadają.

Przykład: W marcu 2024 roku amerykańska komisja SEC wydała oskarżenia przeciwko 17 osobom, które stworzyły piramidę kryptowalutową wartą 300 milionów dolarów, której celem była społeczność latynoska w USA. Pieniądze straciło łącznie 40 tysięcy osób, którym obiecano wysokie zyski w krótkim czasie.

NFT scam, czyli oszuści na rynku niewymiennych tokenów

Ponieważ tokeny NFT zyskały w ostatnich latach mocno na popularności, oszuści znaleźli sposoby na wykorzystanie szumu wokół tego typu cyfrowych aktywów. Scamy związane z niewymiennymi tokenami mogą przybierać różne formy, takie jak sprzedaż podrobionych lub splagiatowanych dzieł sztuki, fałszywe przedstawianie wartości lub rzadkości NFT lub angażowanie się w wykorzystywanie informacji poufnych i manipulowanie rynkiem. 

Oszuści mogą tworzyć fałszywe rynki NFT lub podszywać się pod legalnych artystów, aby nakłonić kupujących do zakupu bezwartościowych zasobów cyfrowych. 

Przykład: W 2023 roku grupa uczniów liceum była w stanie zarobić 73 miliony dolarów na oszustwie związanym z NFT. W większości przypadków młodzi oszuści kontaktowali się z właścicielami serwerów na Telegramie oraz Discordzie pod fałszywymi tożsamościami. 

Phishing and extortion, czyli fałszywe maile i wyłudzenia

Oszustwa phishingowe i wymuszenia polegają na tym, że przestępcy wykorzystują e-maile, wiadomości tekstowe lub strony internetowe, aby nakłonić ofiary do ujawnienia poufnych informacji. W taktykach phishingowych oszuści często podszywają się pod legalne firmy, takie jak giełdy kryptowalut, i proszą ofiarę o zaktualizowanie danych konta lub danych logowania na fałszywej stronie internetowej zaprojektowanej tak, aby wyglądała jak prawdziwa. 

Gdy ofiara wprowadzi swoje dane, oszuści mogą uzyskać dostęp do jej kryptowalut i ukraść środki lub dokonać kradzieży tożsamości. 

Przykład: W 2023 roku w związku z atakami phishingowymi tak zwanych “wallet drainerów” co najmniej 324 tysiące osób straciło około 300 milionów dolarów. Największym przypadkiem był “Inferno Drainer”, który wyłudził 81 milionów dolarów. Inferno Drainer to specjalne oprogramowanie, które pozwala tworzyć fałszywe stron internetowe i wyłudzać dane. 

Romance scam (pig butchering), czyli tak zwany “ubój świń”

Oszustwa wykorzystujące internetowy rynek matrymonialny, nazywane też dosyć brutalnie “tuczeniem świni” lub “ubojem świń” polegają na tworzeniu przez oszustów fałszywych profili na portalach i aplikacjach randkowych w celu rozwijania relacji z ofiarami i ostatecznie wykorzystywania ich w celu uzyskania korzyści finansowych. 

Oszuści inwestują czas w budowanie zaufania i emocjonalnej bliskości, często dzieląc się nieprawdziwymi historiami o swoich problemach, aby manipulować uczuciami ofiary. Gdy ta jest już emocjonalnie zaangażowana, oszust zaczyna prosić o pieniądze, być może na nagły wypadek, zainwestowanie w okazję biznesową lub zakup biletów lotniczych, aby w końcu spotkać się osobiście. 

Przykład: Shreya Datta, specjalistka ds. technologii z Filadelfii, została oszukana na kwotę prawie 450 tys. dolarów w wyniku romance scamu. Kobieta spotkała się z mężczyzną o imieniu “Ancel” w aplikacji randkowej Hinge. Podając się za francuskiego handlarza winem, Ancel przeniósł rozmowę na WhatsApp, gdzie wymieniali się selfie i wiadomościami.

Ancel przekonał Dattę do zainwestowania w oszukańczą aplikację do handlu kryptowalutami, na co przeznaczyła wszystkie swoje oszczędności, zaciągnęła pożyczki i zlikwidowała fundusz emerytalny, wierząc, że jej inwestycja wzrosła ponad dwukrotnie.

Jednak przy próbie wycofania swoich środków spotkała się z żądaniami zapłaty prowizji od osób fizycznych, co wzbudziło jej podejrzenia. Dalsze dochodzenie przeprowadzone przez brata Datty ujawniło, że zdjęcia Ancela przedstawiają niemieckiego influencera fitness, co ujawniło oszustwo.

Rug Pull, czyli wyciąganie płynności z nowych projektów

W świecie kryptowalut “rug pull” to rodzaj oszustwa, w którym tworzy się nowy projekt, agresywnie promuje go w celu przyciągnięcia inwestorów, a następnie porzuca całość bez słowa i odchodzi z do tej pory pozyskanymi środkami. Oszuści często korzystają z mediów społecznościowych, forów internetowych, a nawet rekomendacji celebrytów, aby generować szum medialny i wabić inwestorów obietnicami ogromnych zysków. 

Mogą tworzyć profesjonalnie wyglądające strony internetowe, whitepapery i roadmapy, aby nadać projektowi pozory legalności. W miarę jak coraz więcej osób kupuje token, zwiększając jego wartość, oszuści potajemnie sprzedają swoje udziały i przekazują wpływy do zewnętrznych portfeli. Gdy już zarobią swoje, usuwają stronę internetową projektu i konta w mediach społecznościowych, pozostawiając inwestorów z bezwartościowymi tokenami.

Przykład: OneCoin, czyli największa kryptowalutowa piramida finansowa w historii, zebrał 4 miliardy dolarów i oszukał ludzi na kolejne miliardy, obiecując inwestorom zwroty z ich inwestycji kryptowalutowych i przedstawiając firmę jako legalny biznes.

OneCoin miał być “zabójcą Bitcoina”, podczas gdy podstawową działalnością firmy była sprzedaż materiałów szkoleniowych. Moneta projektu nie była przedmiotem aktywnego obrotu i nie istniał jej blockchain. Zamiast tego waluta opierała się na serwerze SQL.

Ruża Ingatowa wraz ze swoimi wspólnikami zniknęła bez śladu, razem z pieniędzmi należącymi do inwestorów.

Zanim przejdziemy dalej, prezentujemy tabelę, podsumowującą 5 największych oszustów kryptowalutowych w 2023 roku:

Nazwa oszustwa Opis Kwota strat
HyperVerse Piramida finansowa oferująca dzienne zwroty w wysokości 0,5% i do 300% w ciągu 600 dni. Prowadzony przez Sama Lee i Zijinga “Ryana” Xu w Australii. $1,3 miliarda
Pig-butchering Wyrafinowane oszustwo oparte na skomplikowanych technikach manipulacji psychologicznej i działające poprzez cybernetyczne zniewolenie. Uważane za wielomiliardowy przemysł oszustw rocznie. $305 milionów (ujawnione, prawdopodobnie znacznie więcej)
Korvio Coin Indyjska piramida, która oszukała 100 000 inwestorów, w tym ponad 1000 policjantów z Himachal Pradesh. Działała jako struktura marketingu wielopoziomowego. $300 milionów
SafeMoon Kryptowaluta, której twórcy potajemnie pobrali ponad 200 milionów dolarów w aktywach kryptograficznych od użytkowników, aby sfinansować swój luksusowy styl życia. SEC postawiła zarzuty twórcom w listopadzie 2023 roku. $200 milionów
JPEX Hongkoński podmiot kryptograficzny, który fałszywie reklamował nieosiągalne wysokie zyski, sięgające 20% APY na różnych produktach stakingowych, aby przyciągnąć dużą liczbę ofiar. Następnie wprowadził ograniczenia limitów wypłat i podniósł opłaty za obsługę wypłat. $305 milionów

Jak działają fałszywi brokerzy i szkoleniowcy?

Fałszywe giełdy, brokerzy i nieuczciwi organizatorzy szkoleń należą do kolejnej z najczęstszych rodzajów oszustów w przypadku kryptowalutowych przestępstw inwestycyjnych, żerując na braku wiedzy i doświadczenia wielu inwestorów.

Fałszywi szkoleniowcy często kreują się na odnoszących sukcesów “menedżerów inwestycyjnych”, którzy twierdzą, że zarobili fortunę inwestując w kryptowaluty. Obiecują swoim ofiarom wysokie zyski i żądają opłaty z góry za mentoring, udział w szkoleniu lub inwestowanie w imieniu klienta.

Jak działa fałszywy broker oraz szkoleniowiec?

 • Dzwonią do klientów, aby zachęcić ich do dokonania początkowego minimalnego depozytu. I zrobią wszystko, aby tak się stało.
 • Oferują okazje, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Przykładowo zapewniają, że “Podwoimy Twój początkowy depozyt lub zarobisz co najmniej 100 dolarów każdego dnia”.
 • Budują sieć pozytywnych recenzji publikowanych w Internecie. Płacą stronom internetowym, blogerom i influencerom, aby zwiększyć swoją reputację online poprzez dostarczanie pozytywnych opinii na własny temat.
 • Opóźniają wypłaty środków, zwodzą swoich klientów

W miejscu tym warto wspomnieć również o tak zwanych influencerach finansowych (lub finfluencerach), których można podciągnąć do kategorii szkoleniowców. Jak wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu 2023 roku przez naukowców z Berkeley i Rice University poświęconego właśnie tej grupie internetowych doradców ludzie są w stanie prędzej zaufać szkoleniowcom nieposiadającym żadnych umiejętności, gdyż Ci budują bardziej świetlany obraz finansowej przyszłości.

Badanie zakwalifikowało tylko 26% influencerów analizowanych na Twitterze jako „wykwalifikowanych” 16% jako „niewykwalifikowanych”, a ponad połowę (56%) jako posiadających ujemne umiejętności „antiskill”.

Zamiast śledzić bardziej wykwalifikowanych influencerów, użytkownicy mediów społecznościowych obserwują finfluencerów niekompetentnych i posiadających ujemne umiejętności. Ci ostatni podążają za nastrojami społecznymi, co pokrywa się z behawioralnymi uprzedzeniami detalicznych inwestorów, którzy handlują na podstawie wadliwych rad

– czytamy w badaniu.

Jego autorzy podsumowują, że chęć bycia oszukiwanym przez obietnice wysokiego zysku powoduje, że na rynku łatwiej jest przetrwać influencerom o niskich lub zerowych kompetencjach, niż tym, którzy prezentują wartościowe treści poparte umiejętnościami i wiedzą, jednak mniej „atrakcyjne” dla masowego odbiorcy.

Pokazuje to smutną prawdę o tym, że sporą częścią sukcesu oszustów i fałszywych szkoleniowców, brokerów i giełd jest ludzka natura, a co za tym idzie my sami. 

Jednak jako naród ogólnie zdajemy sobie sprawę z tego, że kryptowaluty mogą być instrumentem ryzykownym. Wynika tak między innymi z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny zatytułowanej “Popularność kryptowalut w Polsce”.

Ponad 94% ankietowanych stwierdziło, że słyszało o kryptowalutach, ale tylko 6% oceniało swoją wiedzę na ich temat jak dużą. Co istotniejsze, 4 na 5 osób stwierdzało, że inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne, podobnie jak inwestycje giełdowe.

Pomimo tego, nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że kryptowaluty to chwilowa moda, która zaraz przeminie. Ponad połowa ankietowanych wierzy w utrzymanie ich popularności w długim terminie.

Rozpoznawanie oszustw związanych z kryptowalutami

Aby uchronić się przed padnięciem ofiarą oszustów i fałszywych influencerów finansowych, ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać „czerwone flagi” oszustwa kryptowalutowego. Niektóre typowe znaki ostrzegawcze obejmują:

 • Obietnice wysokich zysków przy niewielkim lub zerowym ryzyku
 • Brak przejrzystości na temat firmy, jej zespołu lub produktów.
 • Taktyka nacisku na podejmowanie szybkich decyzji lub natychmiastowe inwestowanie
 • Obietnice gwarantowanego zarobku lub dostępu do “poufnych”
 • Żądania płatności z góry lub podania danych osobowych

Legalne firmy kryptowalutowe zawsze będą przejrzyste w zakresie swoich operacji, zespołu i ryzyka związanego z inwestowaniem. Nigdy nie gwarantują zysków ani nie wywierają presji na natychmiastowe podejmowanie decyzji.

Co więcej, legalne giełdy i brokerzy będą przestrzegać lokalnych przepisów i regulacji, wdrażać rygorystyczne środki bezpieczeństwa w celu ochrony środków użytkowników oraz dostarczać jasnych informacji na temat opłat i warunków handlowych.

Z drugiej strony oszuści często działają bez żadnego nadzoru i wykorzystują techniki perswazji, takie jak fałszywe rekomendacje celebrytów lub taktyki “strachu przed przegapieniem” (FOMO), aby zwabić swoje ofiary.

Czerwone flagi wskazujące na potencjalne oszustwo Legalne praktyki na rynku kryptowalut
Niechciane oferty obiecujące wysokie zyski przy małym lub zerowym ryzyku Przejrzystość w zakresie działalności, zespołu i produktów
Brak przejrzystości w zakresie firmy, jej zespołu lub produktów Przestrzeganie lokalnych przepisów i regulacji
Taktyki wywierania presji, aby szybko podjąć decyzje lub natychmiast zainwestować Wdrażanie rygorystycznych środków bezpieczeństwa w celu ochrony funduszy użytkowników
Obietnice gwarantowanych zysków lub informacji “insiderskich” Jasne informacje na temat opłat i warunków handlowych
Prośby o płatności z góry lub dane osobowe Brak gwarancji zysków i nacisków na natychmiastowe decyzje
Brak regulacji i nadzoru nad działalnością Regulowane i renomowane giełdy kryptowalut
Fałszywe poparcie celebrytów lub taktyki “strachu przed utratą okazji” (FOMO) Edukacja na temat ryzyka i realiów inwestowania w kryptowaluty

 

Ochrona przed oszustwami kryptowalutowymi

Aby nie paść ofiarą fałszywych brokerów i trenerów na rynku kryptowalut, można podjąć kilka istotnych kroków. Ich listę zaprezentowaliśmy poniżej:

 • Dokładnie zbadaj każdą platformę, brokera lub osobę oferującą możliwości inwestycyjne lub szkolenia. Poszukaj recenzji i opinii z zaufanych źródeł online.
 • Uważaj na osoby poznane w mediach społecznościowych oraz na portalach randkowych, które zachęcają Cię do inwestycji w kryptowaluty.
 • Nigdy nie wysyłaj środków ani danych osobowych do nieznanych osób lub firm, bez względu na to, jak obiecujące mogą wydawać się ich oferty.
 • Uważaj na nieregulowane oferty, zwłaszcza te, które naciskają na szybkie działanie lub obiecują gwarantowane zwroty.
 • Przed zainwestowaniem jakichkolwiek środków w kryptowaluty należy zapoznać się z ryzykiem i realiami inwestowania w nie.
 • Swoje inwestycje zachowaj dla siebie. Nie chwal się nimi w mediach społecznościowych, aby nie przyciągać uwagi oszustów.
 • Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, pamiętaj, aby zgłosić to odpowiednim organom
 • Korzystaj wyłącznie z regulowanych i zaufanych giełd kryptowalut, które mają udokumentowaną historię bezpieczeństwa i niezawodności.

Cryps.pl przygotował specjalnie dla Ciebie ranking sprawdzonych oraz polecanych giełd kryptowalutowych, z którymi Twoje środki będą bezpieczne!

Jeśli podejrzewasz, że napotkałeś nieuczciwego brokera, szkoleniowca lub giełdę, powinieneś natychmiast zgłosić to odpowiednim organom. W Polsce będzie to Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK):

Zawsze warto również sprawdzić, czy dany podmiot, firma lub osoba, nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych, którą prowadzi komisja nadzoru.

Będąc poinformowanym, czujnym i proaktywnym, możesz uchronić się przed wieloma oszustwami, które nękają rynek kryptowalut. Pamiętaj, że jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, to prawdopodobnie nie jest.


Oszustwa kryptowalutowe – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym są oszustwa kryptowalutowe?

Oszustwa kryptowalutowe to nieuczciwe działania mające na celu wyłudzenie pieniędzy od inwestorów poprzez wykorzystanie popularności i braku regulacji na rynku kryptowalut. Oszuści stosują różne metody, takie jak fałszywe projekty, piramidy finansowe, phishing, podszywanie się pod znane osoby lub organizacje, aby nakłonić ofiary do wpłacenia środków, które następnie zostają skradzione.

Jaka jest skala oszustw na rynku kryptowalut?

Według raportu Chainalysis, w 2023 roku w ramach nielegalnych transakcji na rynku kryptowalut obracano 100 miliardami złotych (24,2 miliarda dolarów). Wartość skradzionych środków wyniosła 8 miliardów złotych (1,7 miliarda dolarów).

Jakie są najpopularniejsze rodzaje oszustw kryptowalutowych?

Chainalysis wyróżnia 8 najpopularniejszych rodzajów scamów kryptowalutowych: Charity scam (oszustwo charytatywne), giveaway scam (darmowe kryptowaluty), impersonation scam (podszywanie się pod inne osoby), investment scam (oszustwo inwestycyjne), NFT scam (oszustwa na rynku niewymiennych tokenów), phishing and extortion (fałszywe maile i wyłudzenia), romance scam (oszustwa na portalach randkowych) oraz Rug Pull (porzucanie projektu i kradzież środków).

Jak działają fałszywi brokerzy i szkoleniowcy?

Fałszywi brokerzy i szkoleniowcy często obiecują wysokie zyski przy małym ryzyku, opóźniają wypłaty środków i zwodzą klientów. Budują fałszywą reputację w Internecie poprzez kupowanie pozytywnych recenzji.

Jak rozpoznać oszustwa związane z kryptowalutami?

Typowe znaki ostrzegawcze to obietnice wysokich zysków przy niewielkim ryzyku, brak przejrzystości firmy, presja na szybkie decyzje, obietnice dostępu do poufnych informacji oraz żądania płatności z góry.

Jak chronić się przed oszustwami kryptowalutowymi?

Aby uchronić się przed oszustwami należy dokładnie zbadać każdą platformę i osobę oferującą inwestycje, uważać na nieznajome osoby zachęcające do inwestycji, nie wysyłać środków ani danych osobowych nieznanym podmiotom oraz korzystać tylko z regulowanych i zaufanych giełd kryptowalut.

Gdzie zgłaszać oszustwa kryptowalutowe w Polsce?

W Polsce oszustwa należy zgłaszać do Komisji Nadzoru Finansowego (email: knf@knf.gov.pl) lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (email: dk@uokik.gov.pl).Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.