Czym jest złoty krzyż i krzyż śmierci? [Analiza techniczna] [Crypto 101] | CrypS.

Czym jest złoty krzyż i krzyż śmierci? [Analiza techniczna]

4 min
Redakcja
złoty krzyż i krzyż śmierci Analiza techniczna kryptowalut

Poznając analizę techniczną, najlepiej jest zacząć od podstaw. Jednymi z dwóch najpopularniejszych i najłatwiejszych do wykrycia formacji technicznych są tzw. krzyż śmierci (death cross) i złoty krzyż (golden cross) i to właśnie na nich skupimy się w tym poradniku. Formacje te występują wtedy, gdy krzyżują się ze sobą długoterminowa i krótkoterminowa średnia krocząca.


Spis treści:


Co to jest średnia krocząca (ruchoma)?

Średnia krocząca jest wskaźnikiem używanym do uproszczenia kierunku trendu danego aktywa. Bierze ona pod uwagę średnią cenę dla danego przedziału czasowego. Na przykład, 50-dniowa średnia krocząca wyznacza średnią cenę z ostatnich 50 dni. W nowym dniu usuwany jest najstarszy punkt danych i dodawany nowy. W analizie technicznej najczęściej wykorzystuje się 50-dniową i 200-dniową średnią krocząca.


Co to jest formacja krzyża śmierci?

Krzyż śmierci ma miejsce, kiedy krótsza średnia krocząca przecina się poniżej dłuższej średniej kroczącej. Przykładowo, kiedy 50-dniowa średnia krocząca spada poniżej 200-dniowej. Mówi nam to, że trend krótkoterminowy jest dużo słabszy niż długoterminowy, a zatem rynek można uznać za niedźwiedzi.

Zanim jednak dojdzie do krzyża śmierci, cena prawdopodobnie zdąży się już cofnąć dość daleko od szczytów. Generalnie rynek jest w trendzie wzrostowym, a krótsze średnie kroczące znajdują się powyżej dłuższych. Aby cena obniżyła średnią krótkoterminową na tyle, by przecięła się poniżej średniej długoterminowej, potrzebny jest dość silny spadek.

Oznacza to, że czasami krzyż śmierci jest fałszywym sygnałem. Zazwyczaj jest tak kiedy cena faktycznie znajduje dno krótko po pojawieniu się sygnału.

Czym jest krzyż śmierci w akcjach i kryptowalutach?

Przyjrzyjmy się kilku przykładom krzyża śmierci. Poniższy wykres pokazuje ostatnią taką formację na Nasdaq 100, jednym z głównych indeksów giełdowych w Stanach Zjednoczonych. Jak widać, przecięcie nastąpiło zaledwie trzy miesiące po osiągnięciu przez Nasdaq szczytu.

krzyż śmierci co to jest

Niemniej jednak kurs spadł o kolejne 10%. Ze względu na swoją opóźnioną naturę, krzyż śmierci może również dawać fałszywe sygnały. Jak widać na poniższym wykresie, Nasdaq 100 utworzył również krzyż śmierci po marcowym krachu w 2020 roku. Szybko jednak odwrócił ten sygnał i przez ponad rok piął się w górę.

krzyż śmierci co to jest

Krzyż śmierci nie jest zjawiskiem specyficznym dla akcji czy indeksów. Występuje on również w kryptowalutach.

Przykłady krzyża śmierci na bitcoinie

Ostatnio krzyż śmierci również pojawił się jako sygnał na wykresie bitcoina. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy sytuacja taka miała miejsce aż dwa razy! Raz w czerwcu 2021 roku, a raz w styczniu ubiegłego roku. Ponownie, krzyże śmierci pojawiły się jakiś czas po szczytach, ale i tak zepchnęły cenę w dół.

krzyż śmierci bitcoin

Podsumowując, krzyż śmierci pojawia się, kiedy byczy trend się odwraca, natomiast zaczyna się trend niedźwiedzi. Może to trochę potrwać, w zależności od tego, jak blisko siebie znajdują się dwie średnie kroczące. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej stromy jest trend byczy, tym dłużej trwa przejście do trendu niedźwiedziego gdy cena zaczyna się odwracać.


Czym jest formacja złotego krzyża?

Złoty krzyż jest byczym bratem krzyża śmierci. Większość uczestników rynku woli złoty krzyż, ponieważ może sygnalizować on początek kolejnej hossy. W przeciwieństwie do krzyża śmierci, złoty krzyż ma miejsce, kiedy krótsza średnia krocząca przecina się z dłuższą średnią kroczącą od dołu. Na przykład, kiedy 50-dniowa średnia krocząca przecina się z 200-dniową. Mówi to, że trend krótkoterminowy jest znacznie silniejszy niż długoterminowy, a zatem rynek można uznać za byczy. Zanim jednak dojdzie do złotego krzyża, cena prawdopodobnie zdąży już dość mocno odbić się od dna.

Czym jest złoty krzyż w akcjach i kryptowalutach?

Przyjrzyjmy się kilku przykładom złotego krzyża. Poniższy wykres pokazuje jeden z najlepszych przykładów  w najnowszej historii. Po tym złotym krzyżu indeks S&P 500 wzrastał przez prawie 18 miesięcy z rzędu. Jak widzisz, 50-dniowa średnia krocząca przecięła się z 200-dniową średnią kroczącą.

złoty krzyż co to jest

Złoty krzyż nie jest jednak zjawiskiem specyficznym dla akcji czy indeksów. Występuje on również w świecie kryptowalut.

Przykłady złotego krzyża na Bitcoinie

Złoty krzyż już wcześniej wywoływał silne wzrosty Bitcoina. Jak widać na poniższym wykresie, dobrym tego przykładem jest kwiecień 2019 roku, po tym jak rynek niedźwiedzia Bitcoina osiągnął dno. Złoty krzyż wywołał rajd, wysyłając Bitcoina z powrotem do poziomu 13 tys.

złoty krzyż bitcoin

Jednak, podobnie jak w przypadku krzyża śmierci, złoty krzyż może również dawać fałszywe sygnały. Jak widać na poniższym wykresie, Bitcoin uformował złoty krzyż tuż przed marcowym krachem z 2020 roku. Sygnał, który pojawił się w maju tego samego roku, był o wiele bardziej pozytywny, ponieważ poprzedził rajd, w którym Bitcoin osiągnął cenę ponad 60 tys. dolarów.

złoty krzyż formacja analiza techniczna

Złoty krzyż vs krzyż śmierci

Zarówno złoty krzyż, jak i krzyż śmierci są łatwymi sygnałami do zidentyfikowania i wykorzystania w analizie. Jednak ze względu na opóźnioną naturę tych wskaźników, mogą one dawać fałszywe sygnały. Jak jednak widzieliśmy, złoty krzyż już wcześniej wywoływał wielomiesięczne bycze trendy, więc kilkutygodniowe spóźnienie nie jest raczej niczym dziwnym.

Większość ludzi patrzy na wykresy dzienne, aby zidentyfikować formację krzyży, ale idea ta ma uniwersalne zastosowanie w każdym przedziale czasowym. W wyższych zakresach ma ona po prostu większą wartość, kosztem zwiększonego opóźnienia.

Tak jak w przypadku każdego innego wskaźnika, formacji krzyża lepiej używać w połączeniu z innymi indykatorami. Musisz zbudować swój własny system, który w połączeniu z nimi będzie dawał dokładny wgląd w trendy, zmiany trendów i ogólny kierunek rynku.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.