Opłaty Ethereum są "akceptowalne" tylko poniżej 0,05 USD - mówi Vitalik Buterin | Wiadomości | CrypS.

Opłaty Ethereum są „akceptowalne” tylko poniżej 0,05 USD – mówi Vitalik Buterin

Maciej Żerelik
ethereum

Vitalik Buterin powiedział, że opłaty w Ethereum będą „naprawdę akceptowalne” tylko wtedy, gdy zostaną obniżone do poziomu poniżej pięciu centów. Podkreślił jednak postępy, jakie są czynione w tym kierunku.


Vitalik Buterin wyznacza standard

Współzałożyciel Ethereum i jeden z najbardziej znanych przedstawicieli branży kryptowalut wyznaczył ambitny cel w zakresie opłat w sieci Ethereum.

Dziś Ryan Sean Adams z popularnego podcastu Bankless udostępnił zrzut ekranu przedstawiający opłaty w różnych rozwiązaniach skalujących Ethereum i wykorzystał je do stwierdzenia, że Ethereum jest niedrogie. Vitalik Buterin zareagował na to z pewną dozą wątpliwości:

Trzeba zejść poniżej 0,05 dolara, aby było to naprawdę akceptowalne imo. Ale zdecydowanie robimy duże postępy i nawet proto-danksharding może wystarczyć, abyśmy to osiągnęli.

Na zrzucie ekranu pokazano opłaty (dla stosunkowo niedrogiego typu transakcji, jakim jest wysyłanie ETH) wahające się od dwóch centów (dla rozwiązania warstwy 2 Metis Network) do 0,85 USD (dla Arbitrum One). W środku znalazły się Loopring – 0,12 USD, ZKSync – 0,19 USD, Polygon – 0,25 USD, Boba Network – 0,48 USD i Optimism – 0,57 USD.

Wspominając o postępach na drodze do transakcji „sub-nickel”, Buterin wspomniał, że proto-danksharding może wystarczyć na jakiś czas. W ramach Ethereum Improvement Proposal-4844 wprowadzone i zaakceptowane zostaną „plamy” danych – nowy typ transakcji. Plamy danych mogą być przechowywane w węźle Ethereum Beacon przez krótki czas i wymagają minimalnej przestrzeni dyskowej. Nie są jednak potrzebne do wykonania przez maszynę wirtualną Ethereum. Ta propozycja może zmniejszyć opłaty za rollup o współczynnik 10 lub więcej, „i umożliwić Ethereum utrzymanie konkurencyjności bez poświęcania decentralizacji.”

Opóźnione przejście na PoS

Opóźnione ostatnio „Merge” do Proof-of-Stake umożliwi sharding, w którym łańcuch Ethereum można podzielić na równoległe łańcuchy. To powinno pomóc w szybkim skalowaniu sieci. Jednak prawdopodobnie nastąpi to w bardziej odległej przyszłości, więc Ethereum będzie polegać na rozwiązaniach skalujących (takich jak rollupy) przynajmniej w perspektywie średnioterminowej.

W tym celu Buterin zaproponował w listopadzie ubiegłego roku EIP-4488. Podobnie jak EIP-4844, ma on pomóc rozwiązaniom skalującym Ethereum obniżyć opłaty jeszcze bardziej niż dotychczas.

ethereumreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.