Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców | Wiadomości | CrypS.

Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców

Jacek Walewski

Australijska Narodowa Komisja Antykorupcyjna (NACC) oskarżyła funkcjonariusza policji federalnej o kradzież 81,62 BTC z portfela sprzętowego Trezor. Sprzęt ten policjant znalazł… na miejscu zbrodni.


  • Policjant w Australii ukradł kryptowaluty,
  • Środki znajdowały się na portfelu sprzętowym, jaki to znaleziono na miejscu zbrodni.

Policjant i złodziej w jednym?

Australijska policja w 2019 roku znalazła portfel sprzętowy z kryptowalutami podczas nalotu na siedzibę kartelu narkotykowego. Potem czekała aż trzy tygodnie na zgodę sądu, by przejąć środki, jakie na nim zdeponowano.

Po uzyskaniu zgody okazało się, że na portfelu nic nie ma. Powód? Agent federalny William Wheatley rzekomo przesłał sobie ponad 81 BTC na swój portfel. Dziś kryptowaluty te są warte około 4,2 mln USD.

Detektyw sierżant Deon Achtypis z oddziału ds. cyberprzestępczości wskazał, że służby początkowo podejrzewały, że za kradzież bitcoinów odpowiedzialny jest jakiś współpracownik grupy przestępczej, którą rozbito. Jednak po szeroko zakrojonym dochodzeniu dotyczącym adresów IP odkryto, że za wszystkim najpewniej stoi Wheatley.

Doszedłem do wniosku, że w kradzież kryptowalut mógł być zaangażowany członek policji

– przekazał mediom Achtypis.

Sam Wheatley nie przyznaje się do winy, w tym do wykorzystywania swojej pozycji w policji do kradzieży BTC. Podobno jest gotowy, by zakwestionować przed sądem zarzuty dotyczące przejęcia bitcoinów z portfela Trezor. Dzieje się to po tym, jak Trezor przyznał się do tego, że doszło do naruszenia jego systemów bezpieczeństwa. Miało chodzić o dane prawie 66 000 użytkowników.

Jak śledzić skradzione środki?

Dziś w sprawie kradzieży kryptowalut służby nie są tak bezradne jak ponad 10 lat temu. Posiadają oprogramowanie do śledzenia przepływu cyfrowych aktywów. I tak np. w sierpniu 2023 r. kanadyjska policja ogłosiła, że zaczęła używać oprogramowania Chainalytic Reactor do śledzenia nielegalnych transakcji, jakie są zawierane w blockchainach.

Powyższe doprowadziło do tego, że coraz częściej skradzione kryptowaluty udaje się odzyskać. Niedawno media branżowe poinformowały, że w 2023 r. odzyskano ponad 674 miliony USD w BTC i altcoinach, które przestępcy ukradli w wyniku ponad 600 włamań.




reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.