Pensja w krypto i wysokie ryzyko - cyberprzestępcy rekrutują pracowników w darknecie

Pensja w krypto i wysokie ryzyko – cyberprzestępcy szukają pracowników

Mariusz Przepiórka
hacker

Działalność gangów cyberprzestępczych coraz bardziej przypomina zwykłą działalność biznesową, w ramach której promują oferty pracy w darknecie. Takie grupy oferują zatrudnienie programistom i hakerom, zapewniając konkurencyjne wynagrodzenie, płatne urlopy i zwolnienia lekarskie.


W nowym raporcie firmy Kaspersky, w którym przeanalizowano 200 000 ogłoszeń o pracę zamieszczonych na 155 stronach internetowych w darknecie w okresie od marca 2020 do czerwca 2022, grupy hakerskie poszukują głównie programistów (61% wszystkich ogłoszeń) i oferują im bardzo atrakcyjne warunki. Najwyżej opłacana posada znaleziona przez analityków firmy Kaspersky obejmowała miesięczne wynagrodzenie w wysokości 20 000 USD (w przypadku większości ofert wypłaty mają być dokonywane w kryptowalutach).

Grupy hakerskie poszukują również pracowników na inne stanowiska, w tym analityków danych, twórców złośliwego oprogramowania i narzędzi, specjalistów ds. inżynierii odwrotnej, projektantów stron internetowych i phishingowych wiadomości e-mail, testerów złośliwego oprogramowania oraz administratorów IT.

Atrakcyjne warunki, ale bardzo wysokie ryzyko

Mediana płac dla profesjonalistów IT wahała się między 1300 a 4000 USD miesięcznie, przy czym projektanci otrzymywali niższe kwoty, a specjaliści ds. inżynierii odwrotnej byli pozycjonowani na wyższym końcu mediany płac. W jednej trzeciej ogłoszeń o pracę rekruterzy oferowali kandydatom zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, taki sam odsetek umożliwiał elastyczną organizację pracy.

W niektórych przypadkach (8%) pracownikom zdalnym oferowano płatne urlopy i zwolnienia lekarskie, co pokazuje, że niektórzy pracodawcy z darkwebu dbają o to, aby ich oferty były bardzo atrakcyjne. W jednym przypadku oferowano także 300 dolarów w BTC za wykonanie próbnego zadania.

Takie pakiety „zatrudnienia” są konkurencyjne w porównaniu z podobnymi stanowiskami na legalnych rynkach pracy i mogłyby przyciągnąć bezrobotnych specjalistów lub młodych absolwentów informatyki, którzy mają problemy ze znalezieniem pracy. Zdaniem analityków firmy Kaspersky, ryzyko związane z pracą dla pracodawcy z darkwebu wciąż przewyższa korzyści. Ich zdaniem brak legalnie zawartej umowy o pracę zwalnia pracodawców z jakiejkolwiek odpowiedzialności, a pracownik może zostać pozostawiony bez wynagrodzenia, wrobiony lub uwikłany w nieuczciwy proceder.

hacker



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.