O co chodzi ze śledztwem dot. Fundacji Ethereum? Prawnik wyjaśnia | Wiadomości | CrypS.

O co chodzi ze śledztwem dot. Fundacji Ethereum? Prawnik wyjaśnia

Karolina Zawodnik
ethereum

Z najnowszych doniesień wynika, że w obrębie organizacji non-profit wspierającej projekt ETH może być prowadzone śledztwo. Takie podejrzenia pojawiły się po tym, gdy z oficjalnej strony Fundacji Ethereum zniknął fragment mówiący o tym, iż nie skontaktowała się z nią żadna agencja państwowa.


  • Fundacja Ethereum z siedzibą w Szwajcarii odegrała główną rolę w powstaniu, jak i rozwoju ETH. Niedawno pojawiły się podejrzenia o to, że jest ona przedmiotem śledztwa ze strony amerykańskich organów rządowych.
  • Znany prawnik wyjaśnia, iż organizacje wspierające projekty kryptowalutowe dość często dostają prośby o przekazanie informacji od federalnych i stanowych organów regulacyjnych.

Śledztwo w sprawie Fundacji Ethereum?

Prawnik specjalizujący się w dziedzinie kryptowalut – Mike Selig – szybko zareagował na podejrzenia ze strony społeczności o to, że w obrębie Fundacji Ethereum może być prowadzone śledztwo. W odniesieniu do usunięcia ze strony tej organizacji fragmentu o tym, iż nie kontaktowała się z nią żadna agencja państwowa, oznajmił, że nie jest to powód do niepokoju.

Według niego podobne fundacje wspierające kryptowalutowe projekty stosunkowo często dostają od organów regulacyjnych – zarówno federalnych, jak i stanowych – prośby o dobrowolne przekazanie pewnych informacji. Spuentował on to tym, że takie wezwania są dla organizacji kryptograficznych prawie tak normalne, jak wschód słońca.

Zdaniem wspomnianego prawnika, nie należy tu panikować. Mogą to być prawdopodobnie zwykłe żądania dotyczące wymiany informacji.

Potencjalny związek z ETF-ami?

Inny obserwator tej sytuacji – Scott Johnsson – stwierdził natomiast, iż najnowsze wydarzenia mogą mieć związek z ETF-ami spot na Ethereum, a także działaniami prowadzonymi przeciwko giełdom Coinbase i Binance.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma obecnie niejasne poglądy na temat drugiej co do wielkości kryptowaluty. Jej przewodniczący Gary Gensler powstrzymywał się od jednoznacznych stwierdzeń, czy stanowi ona papier wartościowy czy towar. Według Scotta Johnssona może być więc to próba dalszego utrzymywania tej niepewności.

Podobne odczucia ma również popularny dziennikarz, znany na platformie X, jako Wu Blockchain. Zacytował on Fortune, które twierdzi, że badanie amerykańskiego SEC dotyczące szwajcarskiej Fundacji Ethereum rozpoczęło się wkrótce po przejściu sieci na nowy model zarządzania “proof-of-stake” we wrześniu 2022 roku. Regulator ten podobno próbuje sklasyfikować ETH jako papier wartościowy.

Wydaje się, że kurs ethera (ETH) niezbyt zareagował na pojawiające się plotki i podejrzenia. Wartość drugiej co do wielkości kryptowaluty wzrosła bowiem nieznacznie do okolic powyżej 3,3 tys. dol. Zmiana ta przekracza w ciągu godziny 1,58%. Obecnie ETH podąża śladami bitcoina (BTC), który również zaczął powoli podnosić się po ostatnich spadkach.

cena Ethereum
Wykres cenowy ETH na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
ethereum



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.