Największe oszustwo kryptograficzne w historii Indii - 600 000 BTC strat | Wiadomości | CrypS.

Największe oszustwo kryptograficzne w historii Indii – 600 000 BTC strat

Anna Sutowicz
Spółki z branży krypto tworzą platformę do zgłaszania scamów

Największy scam kryptograficzny w Indiach może być jeszcze większy niż wcześniej szacowano. Może obejmować nawet 600 tysięcy BTC. A w sprawę może być zamieszana cała rodzina twórcy scamu.


Największe dotychczas oszustwo kryptograficzne w Indiach kolejny raz ujawnia nowe szczegóły. Rozszerzono skalę i zakres oszustwa, a wszystko 4 lata po tym, jak sprawa po raz pierwszy wyszła na jaw.

Znacznie większa skala niż przypuszczano

Wcześniej policja szacowała, że ​​oszustwo GainBitcoin dotyczyło ok. 80 tysięcy BTC. Teraz podejrzewają, że liczba ta wynosi od 385 tysięcy do 600 tysięcy. Według raportu, liczba osób oszukanych w GainBitcoin może sięgać nawet 100 tysięcy. Doniesienia mediów ujawniły, że India’s Enforcement Directorate (ED) skonfiskowało kilka urządzeń elektronicznych i kluczowych dokumentów, co sugeruje liczbę osób oszukanych. Dotychczas policja wykryła 60 tysięcy identyfikatorów użytkowników i adresów e-mail.

Amit Bhardwaj, czyli twórca oszustwa GainBitcoin, zmarł na początku tego roku z powodu zatrzymania akcji serca. 

Wadliwy model biznesowy

Ten schemat marketingowy oferował 10% miesięczny zwrot w BTC z inwestycji BTC przez 18 miesięcy. Inwestorzy zdeponowali swoje BTC, skuszeni wyższymi zwrotami. Jednak biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę bitcoinów, od samego początku ten model biznesowy był wadliwy. Ostatecznie upadł w 2018 roku, pozostawiając długi ślad oszukanych inwestorów.

Na początku tego miesiąca India’s Enforcement Directorate (ED) przeprowadziło naloty w sześciu lokalizacjach w Delhi. Śledczy twierdzą, że rodzina Bhardwaj, w tym Ajay, używała wielu portfeli do zbierania depozytów BTC, ale wiele z nich nadal nie zostało wyśledzonych.

Sąd Najwyższy Indii zwrócił się kiedyś do prokuratora rządowego o złożenie wyjaśnień, czy w Indiach BTC jest legalny. Jednak na to pytanie, władze dotychczas unikały udzielenia bezpośredniej odpowiedzi. 

Spółki z branży krypto tworzą platformę do zgłaszania scamów
reklama
reklama