Litecoin [LTC] | Kurs - Cena, Wykres, Przelicznik, Kupno | CrypS.

Litecoin

#23 LTC
$102.51 2%
All Time High (ATH)
$412.96
10.05.2021
Market Cap
$7.72 B 2%
Rank 23 / 3,712
Wolumen (24h)
$782.83 M 2%
80,247 BTC
Podaż obiegowa
75334437.05
Max 84000000

Wykres Litecoin - Kurs LTC

Przelicznik LTC

LTC
Litecoin [LTC]
USA
USD
Polska
PLN

Litecoin - FAQ

Czym jest Litecoin (LTC)?

Kim jest twórca Litecoin?

Co odróżnia Litecoin od Bitcoin?

Jak działa Litecoin?

Gdzie można kupić Litecoin?

Kryptowaluta Litecoin - Informacje

Litecoin to kryptowaluta wykorzystująca otwarty kod źródłowy. Z założenia LTC miał być “lżejszą” wersją BTC, dlatego też jego nazwa pochodzi od słowa “lite”. Na czym koncentruje się ów projekt oraz co odróżnia go od czołowej wirtualnej waluty?

Litecoin – historia powstania projektu

Projekt Litecoin określany jest przez niektórych entuzjastów z branży kryptowalut mianem młodszego brata bitcoina (BTC). Obok spotkać się można także ze stwierdzeniem, iż odgrywa on rolę “cyfrowego srebra”, podczas gdy najstarsza z wirtualnych walut to “cyfrowe złoto”. Skąd wzięły się takie powiązania i dlaczego LTC pozostaje w bliskiej “relacji” z BTC? Aby to wyjaśnić, należy cofnąć się w czasie i omówić historię powstania sieci Litecoin.

Kryptowaluta LTC została uruchomiona 13 października 2011 roku. Co ciekawe, stała się ona trzecią wirtualną walutą, która powstała zaraz po BTC oraz drugim altcoinem, z uwagi na to, iż przed nią na rynek wprowadzony został jeszcze projekt Namecoin (NMC). Litecoina stworzył informatyk, który pracował kiedyś dla firmy Google – Charlie Lee. Kryptowaluta ta miała stanowić alternatywę dla bitcoina. W gruncie rzeczy jest do niego mocno podobna, jednak wprowadzono w niej kilka kluczowych “ulepszeń”.

Twórca Litecoina był wczesnym górnikiem BTC. Warto podkreślić, iż zawsze opisywał on stworzony przez siebie projekt kryptowalutowy jako uzupełnienie, a nie konkurencję dla bitcoina. Charlie Lee uważał jednak, że bitcoin posiada pewne wady. Z tego też powodu uruchomił nową kryptowalutę opartą na kodzie BTC, ale z pewnymi ulepszeniami.

Litecoin Foundation – co to jest i kto nią kieruje?

Nad rozwojem projektu Litecoin czuwa organizacja Litecoin Foundation. Nie jest ona jednak emitentem tej kryptowaluty, ani też organem nią sterującym. Podmiot ten zajmuje się natomiast promocją adopcji LTC, edukacją na jego temat oraz rozwojem. Ma on charakter non-profit. Na jego czele stoją Charlie Lee, Alan Austin, Xinxi Wang, Zing Yang oraz wiele innych osób. Oficjalna siedziba Litecoin Foundation znajduje się w Singapurze.

Jak działa litecoin?

Litecoin powstał w wyniku hard forka na blockchainie Bitcoina. Początkowo projekt ten miał stanowić alternatywę dla BTC, który wedle Charlie’go Lee stawał się zbyt centralnie kontrolowany przez duże firmy wydobywcze. Ostatecznie nie udało się zapobiec przejęciu znacznej kontroli nad siecią LTC przez większe podmioty wydobywcze. Obok jednak ta wirtualna waluta zaczęła służyć jako system płatności typu peer-to-peer (P2P). Cechuje ją szybkość oraz niskie opłaty transakcyjne. 

Kryptowaluta LTC wykorzystuje algorytm Scrypt, który stanowi alternatywę dla funkcji skrótu SHA-256. Działa on w ramach mechanizmu osiągania konsensusu przy algorytmie Proof of Work (PoW). Czas generowania nowego bloku w sieci Litecoina wynosi około 2,5 minuty, przy czym jest on automatycznie dostosowywany pod względem trudności wydobycia.

Sieć kryptowaluty LTC została uruchomiona ze 150 wstępnie wydobytymi monetami LTC. Jego podaż jest limitowana. Wszystkich litecoinów nie może być więcej niż 84 mln LTC. Do tej pory w obiegu znalazło się już 87% całkowitej podaży tego cyfrowego aktywa – czyli ponad 73,1 mln LTC.

Opłaty transakcyjne pobierane w sieci Litecoina są znacznie niższe, niż w przypadku Bitcoina. Rekordowa średnia dzienna opłata transakcyjna wyniosła w styczniu 2018 r. blisko 1,5 dolarów. Z kolei od maja br. wynosi ona mniej niż 0,01 dolara. 

Halving litecoina wpłynie na jego cenę?

Kryptowaluta stworzona przez Charliego Lee analogicznie do BTC została wyposażona w mechanizm cyklicznie zmniejszający nagrodę, jaką otrzymują górnicy za dodanie nowego bloku do blockchaina. Halving Litecoina odbywa się co każdy 840-tysięczny wydobyty blok LTC. W jego ramach nagroda blokowa jest zmniejszana o połowę. Litecoin ma za sobą już 2 Halvingi. W przypadku pierwszego, który odbył się 25 sierpnia 2015 roku, nagroda przyznawana górnikom za wydobyty blok zmniejszyła się z 50 LTC do 25 LTC.

Następnie, 5 sierpnia 2019 roku doszło do kolejnego zmniejszenia nagrody blokowej z 25 LTC na 12,5 LTC. Kolejny Halving Litecoina przypada na sierpień 2023 roku. Wówczas to ilość LTC otrzymywanych przez górników zmniejszy się z 12,5 LTC do 6,25 LTC. Halving jest kluczowym wydarzeniem, dzięki któremu nowe monety LTC trafią na rynek wolniej. Za sprawą tego mechanizmu podaż kryptowaluty litecoin staje się bardziej ograniczona, a wzrost popytu na tę wirtualną walutę może doprowadzić do skoku jej ceny.

>Halvingi to wydarzenia owiane emocjami. Niektórzy inwestorzy liczą na wzrost kursu litecoina zgodnie z prawem popytu i podaży. Choć w przypadku LTC skoki wartości nie pojawiały się bezpośrednio po zmniejszeniu nagrody za blok, ta wirtualna waluta doznawała wzrostów cenowych po upływie większej ilości czasu. Przykładowo, po Halvingu z 2015 roku LTC odnotował mocny wzrost cenowy dopiero w grudniu 2017 roku. Z kolei w 2019 roku wartość litecoina widocznie wzrosła jeszcze przed tym wydarzeniem, aby doznać w późniejszych miesiącach korekty. Nowe ATH ustanowił on dopiero w maju 2021 roku.

Aktualizacja MimbleWimble

Z uwagi na to, iż twórcy projektu Litecoin chcieli skupić się na poprawie prywatności sieci tej kryptowaluty, w 2019 roku zaproponowali aktualizację, która by to umożliwiała. MimbleWimble zostało pomyślnie wdrożone 19 maja 2022 roku. Nie przypadło to jednak do gustu organom ścigania, a wiele platform handlowych postanowiło z tego powodu odwrócić się od wspierania LTC. Litecoin przestał być obsługiwany m.in. przez kilka znanych południowokoreańskich giełd – chociażby Bithumb, czy Upbit.

Warto podkreślić, że celem MimbleWimble nie jest zapewnienie anonimowości transakcji, zaś ich prywatności. Transfery LTC dokonywane w sieci Litecoina mogą mieć zatem charakter “poufny”. W ramach MWEB wprowadzono również kompresję danych z bloków. To z kolei pozwala na zmniejszenie ich rozmiaru, a co za tym idzie, zwiększa skalowalność sieci.

Choć MimbleWimble może zwiększać użyteczność oraz obniżać koszty i zmniejszać centralizację wydobycia LTC, niektórzy uważają, iż aktualizacja ta zmniejsza odporność Litecoina na ataki 51%. Te zaś mogą wystąpić wówczas, gdy większa część górników zmówi się ze sobą, aby wprowadzić zmiany w danej sieci.

Ile kosztuje litecoin? Gdzie można kupić litecoina?

W chwili pisania tego tekstu aktualna cena litecoina to około $.... Przy takim poziomie kryptowaluta ta jest mocno oddalona od swojego szczytu w wysokości 412,96 dolarów. Od początku 2023 roku litecoin widocznie zwiększył swoją wartość z okolic 52,30 dolarów widzianych jeszcze w styczniu. Obecna kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty wynosi $.... Choć jeszcze kilka lat temu znajdował się on w czołówce projektów kryptowalutowych, dziś plasuje się on dopiero na 16 pozycji (stan na 14 czerwca 2023).

Kryptowaluta litecoin dostępna jest na wielu platformach przeznaczonych do handlu kryptoaktywami. Cieszy się ona najwyższym wolumenem w parze do USDT na giełdzie Binance. Duży obrót LTC w parze do USD widoczny jest z kolei na Coinbase. Wśród innych znanych platform oferujących handel litecoinem zarówno do walut fiducjarnych, jak i kryptowalut, wyróżnić możemy: Krakena, KuCoin, Bitfinex, Bitstamp, czy Gemini i wiele innych giełd. 

Portfel dla litecoina – gdzie przechowywać LTC?

Litecoina, tak jak inne wirtualne waluty, przypisuje się do specjalnych portfeli kryptowalutowych składających się z klucza publicznego (adresu kryptograficznego) i klucza prywatnego (hasła w postaci ciągu znaków służącego do odblokowania dostępu do kryptowalut oraz zarządzania nimi). Warto pamiętać o tym, że każda kryptowaluta posiada dedykowane portfele. Przykładowo, na adres kryptograficzny dla etheru (ETH) nie można wysłać LTC, ponieważ zostałyby one na stałe utracone. Ze względu na to, iż litecoin należy do grona najstarszych i najpopularniejszych altcoinów, które przetrwały próbę czasu, obsługiwany jest przez wiele portfeli kryptowalutowych.
Zimne portfele dedykowane dla litecoina:

  • portfele sprzętowe np. Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X, Ledger Stax, Trezor One, Trezor T
  • portfel papierowy: liteaddress.org

Gorące portfele dedykowane dla litecoina:

  • portfele desktopowe np. Electrum, Jaxx
  • portfele przeglądarkowe np. Crypto.com, Coinbase, Binance
  • portfele mobilne np. Jaxx

Tak, jak w przypadku innych kryptowalut warto zadbać o bezpieczeństwo swoich środków przechowywanych w litecoinie. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy portfel dla LTC pochodzi ze zweryfikowanego źródła. Istotne jest również dbanie o klucze prywatne, tak, aby nie wpadły one w niepowołane ręce.

Litecoin Giełdy - gdzie kupić

Litecoin - Opinie i prognozy

Aktualna ocena
0
Dodaj ocenę
Dodaj swoją opinię

Newsy i Artykuły

LTC $102.51 2%

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.