Pierwsze NFT wybite w sieci Litecoin dzięki forkowi Ordinals | Wiadomości | CrypS.

Pierwsze NFT wybite w sieci Litecoin dzięki forkowi Ordinals

Redaktor: Michał Misiura
litecoin Litecoin [LTC]

Inskrypcje Ordinals i możliwość wybijania treści innych niż transakcje w sieci Bitcoin szturmem podbiły blockchain pierwszej kryptowaluty. Według danych firmy analitycznej Dune w jej sieci stworzono już ponad 154 tys. inskrypcji NFT. Teraz projekt Ordinals został przeszczepiony do konkurencyjnego bockchaina proof-of-work – Litecoin.


Uruchomiony w 2011 roku Litecoin jest kryptowalutą zaprojektowaną tak, aby zapewnić większą szybkość w przetwarzaniu transakcji niż BTC. Litecoin został stworzony przez Charliego Lee, byłego pracownika Google, który sprzedał wszystkie swoje LTC w 2017 roku, aby uniknąć potencjalnego konfliktu interesów.

Działania zmierzające do wprowadzenia Ordinals na blockchain Litecoin rozpoczęły się 10 lutego, kiedy użytkownik Twittera pod peudonimem Indigo Nakamoto zaoferował 5 LTC (około 500 USD) każdemu, kto przeniesie Ordinals na Litecoin.

W niedzielę programista Anthony Guerrera uruchomił projekt Litecoin Ordinals na GitHubie. Dokonał tego poprzez fork repozytorium GitHuba dla Bitcoin Ordinals. Litecoin to jedyny blockchain poza siecią BTC, na którym rozwiązanie mogło zadziałać. Według Guerrery, jest to możliwe ze względu na soft forki technologii SegWit i Taproot znajdujące się w sieci Bitcoin – obydwa elementy są niezbędne do pracy Ordinals.

Guerrera pokonał problemy z rust-bitcoin

Guerrera podkreślił, że nagroda za przeniesienie Ordinals na Litecoin wzrosła z 5 LTC do 22 LTC, czyli około 2100 USD. Podczas pracy natomiast okazało się, że wystąpiły problemy z zależnością sieci Bitcoin od Rust, który nie obsługiwał aktualizacji MimbleWimble w sieci Litecoin.

Rust to język programowania zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i wydajności. We wrześniu 2021 roku giełda kryptowalut Kraken uruchomiła wewnętrzny fundusz Tamás Blummer Memorial Fund, aby wspierać rozwój Rust, nazwany tak na cześć zmarłego programisty, który pracował nad tym rozwiązaniem.

– Dokonałem forka rust-bitcoina, aby stworzyć taki, który jest w stanie współpracować z Litecoin MWEB – powiedział Guerrera. – To pozwala Ordinals dekodować dane blokowe i bezpiecznie ignorować blok rozszerzenia MWEB.

litecoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.