Korea Południowa zakończyła pierwszą fazę testów CBDC | Wiadomości | CrypS.

Korea Południowa zakończyła pierwszą fazę testów CBDC

Redakcja
Korea Południowa: Yoon Suk-yeol wygrywa wybory. Zobowiązał się do deregulacji sektora krypto

Bank of Korea (BoK) przeprowadził w grudniu pierwszy etap dwuczęściowego testu swojego CBDC. Instytucja ujawniła również, że projekt jest obecnie w trakcie drugiej fazy.

Bank Korei w grudniu zeszłego roku z powodzeniem zakończył pierwszy etap programu. Jednak The Korea Herald poinformował o tym dopiero dzisiaj (24 stycznia). Podczas tego etapu bank centralny zbadał najbardziej podstawowe funkcje produktu finansowego, takie jak jego emisja, dystrybucja w środowisku wirtualnym opartym na chmurze i produkcja.

Trwający obecnie drugi etap obejmie przegląd technologii niezbędnych do jego rzeczywistego wykorzystania, tj. testowanie systemów płatności offline.

Bank spodziewa się sfinalizować projekt w czerwcu tego roku. Później zamierza omówić faktyczne uruchomienie i komercjalizację CBDC z władzami koreańskimi. Instytucja planuje również rozszerzyć zakres eksperymentu poprzez współpracę z podmiotami monetarnymi.

Liczne banki centralne na całym świecie, takie jak Ludowy Bank Chin, Bank Negara Malaysia, Bank Centralny Nigerii i inne stały się częścią globalnej rywalizacji o emisję własnej cyfrowej formy walut narodowych.

Pomimo bycia jednym z nich, Bank Korei ostrzegł, że taki produkt finansowy może mieć skutki uboczne. Te mogą zostać w pełni ujawnione, gdy CBDC oficjalnie ujrzy światło dzienne – przewiduje instytucja.

Bank centralny Korei Południowej ma również wątpliwości, czy CBDC mogą w pełni zastąpić gotówkę zamiast oszczędności w bankach, jak uważa większość dużych gospodarek. Instytucja podsumowała:

Testujemy szereg środków, które mogłyby zminimalizować negatywny wpływ cyfrowej waluty na stabilność finansową.

Plusy i minusy CBDC

Podczas gdy wypuszczenie cyfrowej formy waluty narodowej jest głównym celem dla wielu narodów, rzeczywiste korzyści z takiego produktu są wciąż wątpliwe. Eksperci uważają, że przed rozpoczęciem działań należy dokładnie przeanalizować potencjalne zalety CBDC.

Zwolennikiem takiego podejścia jest Rezerwa Federalna. Wcześniej bank centralny USA stwierdził, że lepiej mieć „rację niż być pierwszym” w kwestii wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego.

Kilka dni temu Fed podkreślił, że cyfrowy dolar może mieć kontrowersyjne aspekty. Mógłby on zwiększyć możliwości płatności między osobami prywatnymi, firmami, a nawet państwami. Z drugiej strony, CBDC będzie działać przeciwko wolności ludzi i może nie przynieść korzyści dla stabilności finansowej Ameryki.

Korea Południowa: Yoon Suk-yeol wygrywa wybory. Zobowiązał się do deregulacji sektora krypto



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.