Kolejny atak na giełdę kryptowalut. ZachXBT ujawnia kradzież 14,8 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Kolejny atak na giełdę kryptowalut. ZachXBT ujawnia kradzież 14,8 mln USD

Giełda Rain okradziona

Niezależnie od tego, czy na rynku kryptowalut trwa okres silnych wzrostów czy korekta, cyberprzestępcy wykorzystają każdą okazję do ataku na tego typu platformy. Wczoraj ujawniono, że w ostatnich dniach kwietnia doszło do wycieku sporej ilości środków z giełdy Rain. 


  • Scentralizowana giełda świadcząca usługi dla klientów z Turcji i na Bliskim Wschodzie została w dniu 29 kwietnia okradziona na 14,8 miliona dolarów,
  • O sytuacji tej poinformował dopiero wczoraj znany blockchainowy detektyw – ZachXBT – za pośrednictwem kanału na Telegramie,
  • Na oficjalnym profilu Rain Exchange na X również tego samego dnia pojawiło się oficjalne oświadczenie w sprawie przeprowadzonego ataku.

Hackerzy znów atakują

Cyberprzestępcy zdołali przedrzeć się przez zabezpieczenia kolejnej platformy do handlu kryptowalutami. Tym razem otrzymujemy doniesienia dot. giełdy z Azji, która swoją siedzibę ma w Bahrajnie i posiada najwięcej użytkowników w Turcji oraz Pakistanie.

Chodzi o Rain, z której w dniu 29 kwietnia wyprowadzono cyfrowe aktywa o wartości 14,8 miliona dolarów w tokenach BTC, ETH, SOL oraz XRP. Sprawa jest dość podejrzana, bowiem dopiero wczoraj (13 maja) o zaistniałym incydencie poinformował za pośrednictwem Telegrama najsłynniejszy blockchainowy detektyw, ZachXBT.

ZachXBT

Jak przekazał, skradzione środki rozstały błyskawicznie rozesłane na różne inne platformy, w tym m.in. UniSwap i zamienione w całości na bitcoina oraz ether, które następnie trafiły do niezidentyfikowanych adresów.

Dziwi bardzo zachowanie giełdy, która jakby do wczoraj próbowała udać, że żadna taka sytuacja nie miała miejsca.

Natomiast od dnia 5 maja ich platforma w wersji PRO dla zaawansowanych traderów jest “tymczasowo” wyłączona z działania. Co więcej, ich oficjalna witryna również blokuje dostępu do jej przejrzenia (chociaż twierdzi się, że działa bez problemu).

Dopiero wczoraj na kilka godzin po ujawnieniu informacji przez ZachXBT na oficjalnym profilu giełdy na X pojawiło się oświadczenie, że wszystkie środki użytkowników pozostają bezpieczne. Ponoć ilości zdeponowanych aktywów, które zostały wyprowadzone z gorących portfeli, są już w całości pokryte 1:1 z rezerw giełdy.

W komentarzach pod oficjalnym wpisem Rain można przeczytać jednak opinie niezadowolonych klientów, którzy zarzucili jej zasłanianie się narracją, że “najważniejsza jest przejrzystość i współpraca z organami regulacyjnymi” przed faktem, że przez 2 tygodnie giełda ukrywała informację o dokonanym exploicie.

Nie pomogą raczej również wyjaśnienia współzałożyciela i CEO giełdy – Josepha Dallago – z którego wpisu wynika, jakoby “nie mieli czasu” poinformować o całej sprawie.

Festiwal ataków na giełdy kryptowalut

Problem cyberprzestępczości w dalszym ciągu utrzymuje się w sektorze cyfrowych aktywów. Ostatnie raporty potwierdzają, że zjawisko to stale powinno uczulać nas na podejrzane linki oraz nieznane nam osoby, które się z nami kontaktują. Ich formy działania potrafią być jednak naprawdę trudne do wykrycia.

Z drugiej strony, platformy, na których posiadamy zdeponowane środki, powinny prowadzić lepszą komunikację ze swoją społecznością w tego typu sytuacjach.

Rain to nie jedyna giełda, która początkowo milczała w sprawie przeprowadzonego ataku. Platforma FixedFloat, która na początku kwietnia została już kolejny raz okradziona, także próbowała zatuszować całe zajście.

Wtedy wykradziono łącznie z giełdy blisko 29 milionów dolarów. Innym przykładem działań hakerów jest giełda Four Dragons, która utraciła aż 100 milionów dolarów.

Pamiętajcie, by w portfelach na tego typu platformach przechowywać jedynie środki, które zamierzacie w niedalekim czasie wymienić na inne cyfrowe aktywa lub po prostu sprzedać. Jak widzicie, większość giełd nie może zagwarantować Wam stuprocentowego dostępu do Waszych kryptowalut.

Giełda Rain okradziona



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.