Hakerzy wykorzystywali YouTube'a do cryptojackingu | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy wykorzystywali YouTube’a do cryptojackingu

Michał Misiura
Ponad 25 mln USD straty na rzecz grupy botów Ethereum MEV w ataku

Firma Eset odkryła, że hakerzy wykorzystują YouTube’a do infekowania komputerów przy użyciu botneta Stantinko. Z jego pomocą przejmują sprzęt i bez wiedzy właściciela włączają go do sieci kopiącej Monero

Dostawca oprogramowania antywirusowego Eset poinformował, że botnet Stantinko rozszerzył swój zasięg działania. Znany od 2012 roku, atakuje głównie mieszkańców krajów byłego Związku Radzieckiego. Do tej pory otrzymywał dostęp do ich urządzeń przez kliknięcia, wstrzykiwanie zainfekowanych reklam, media społecznościowe i kradzież haseł. Teraz do długiej listy sposobów na uzyskanie dostępu do cudzego komputera dołączyły kanały na platformie YouTube. Po doniesieniach Esetu serwis usunął zainfekowane elementy.

Botnetowi Stantinko przypisuje się zainfekowanie 500 000 urządzeń, jednak rachunki mogą być zaniżone. Przestępcy wykorzystują przejęty sprzęt do cryptojackingu czyli potajemnego wydobywania kryptowalut przy użyciu przejętej mocy obliczeniowej. Dzięki anonimowości, którą zapewnia, ich ulubionym coinem do kopania jest Monero. Właściciel komputera wykorzystywanego przez hakerów zazwyczaj nie orientuje się, że padł ofiarą ataku. Jedynym objawem jest bowiem spadek wydajności urządzenia, który można wziąć za zwyczajne zużycie.

Jakie środki bezpieczeństwa przestrzegać i co zrobić jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś korzysta z naszej mocy obliczeniowej, wyjaśniamy tutaj:

Cryptojacking – sekretne kopanie kryptowalut

Ponad 25 mln USD straty na rzecz grupy botów Ethereum MEV w ataku



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.