Bitfinex spłacił całą pożyczkę zaciągniętą od Tethera | Wiadomości | CrypS.

Bitfinex spłacił całą pożyczkę zaciągniętą od Tethera

Maciej Żerelik
bitfinex i tether

Giełda kryptowalut Bitfinex poinformowała o spłacie całości pożyczki zaciągniętej w 2018 roku od bliźniaczej spółki emitującej stablecoina Tether (USDT).

Giełda przekazała informację portalowi The Block. Tym razem platforma oddała 550 mln USD, a w dwóch poprzednich latach po 100 mln USD.

Historia pożyczki

Bitfinex zaciągnął pożyczkę w 2018 roku, ponieważ przez swojego operatora płatności firmę Crypto Capital stracił 850 mln USD.  Biuro nowojorskiego prokuratora generalnego (NYAG) prowadziło dochodzenie w sprawie tej właśnie pożyczki od 2018 roku. NYAG podejrzewało, że Bitfinex pożyczał pieniądze samemu sobie, aby ukryć stratę. Spółka Crypto Capital jest oskarżona o pranie brudnych pieniędzy. W kwietniu 2019 prokuratura twierdziła:

„Aby wypełnić lukę, kierownictwo Bitfinex i Tether zaangażowało się w serię sprzecznych transakcji korporacyjnych, w ramach których Bitfinex dał sobie dostęp do nawet 900 milionów dolarów rezerw gotówkowych Tether, o których Tether przez lata wielokrotnie mówił inwestorom, że są w pełni zabezpieczone wirtualną walutą Tether 1 do 1.

Główny prawnik Bitfinex Stuart Hoegner powiedział The Block, że giełda miała „krótkoterminowe zapotrzebowanie na gotówkę, a Tether był gotów udzielić pożyczki na komercyjnie uzasadnionych warunkach.”

Argumentem nowojorskiego prokuratora generalnego jest to, że wykorzystanie rezerw Tethera w ten sposób stanowiłoby oszustwo. Na wczesnym etapie dochodzenia Tether przyznał, że nie był całkowicie zabezpieczony przez prawdziwe dolary amerykańskie, ale także przez „ekwiwalenty pieniężne”, a czasami „inne aktywa i należności”. Spłata pożyczki nie oznacza końca kłopotów prawnych Tethera i Bitfinex.

Nie ma powodu, aby ufać

Profesor prawa z Willamette University College of Law, Rohan Grey odwołał się do starego kryptowalutowego powiedzonka „nie ufaj, weryfikuj”. W rozmowie z portalem Decrypt stwierdził, że biorąc pod uwagę wcześniejsze kwestie nie ma powodu, by ufać, że Bitfinex spłacił pożyczkę. Przyznał jednak, że ze względów panującej hossy jest to prawdopodobne.

„Jednakże, nawet jeśli spłata miała miejsce zgodnie z zarzutami, byłoby poważnym błędem przyjęcie poglądu 'wszystko dobre, co się dobrze kończy’. Podstawowa obawa – że aktywa Tether nie są w pełni zabezpieczone – pozostaje, a jego nieprzejrzyste relacje z Bitfinex i Deltec pozostają etycznie i prawnie problematyczne”.

„Deltec” to  Deltec Bank & Trust – międzynarodowy bank z siedzibą na Bahamach, który wśród swoich klientów posiada co najmniej jedną inną giełdę kryptowalut. Chociaż krążyły plotki, że Bitfinex posiada udziały własnościowe w Deltec – i że Deltec trzyma rezerwy BTC dla Bitfinex – zastępca dyrektora generalnego Gregory Pepin twierdzi, że są one nieprawdziwe.

bitfinex i tetherreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.