Fed ogranicza dodruk - czy tapering wpłynie na kurs bitcoina? | Wiadomości | CrypS.

Fed ogranicza dodruk – czy tapering wpłynie na kurs bitcoina?

Redaktor: Albert Czajkowski
australijczyk pozywa dwa banki za dyskryminację kryptowalut

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła zmniejszenie skupu obligacji o 15 mld USD, rozpoczynając tapering. Dodruk dolara był jedną z przyczyn wzrostów bitcoina, więc jego ograniczenie może wpłynąć na cenę.

Tapering w USA

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła we środę ograniczenie miesięcznego skupu obligacji o 15 mld USD. Oznacza to pierwszy krok w stronę zakończenia dodruku pieniądza, który sprawił, że wielu inwestorów zaczęło kupować bitcoiny szukając zabezpieczenia przed inflacją.

Fed poinformował, że od tego miesiąca skup amerykańskich obligacji skarbowych zmniejszy się z 80 do 70 mld dolarów, zaś zakupy hipotecznych papierów wartościowych zabezpieczonych przez rząd spadną z 40 do 35 mld dolarów. Co więcej Rezerwa Federalna zamierza ograniczać bodźce o kolejne 15 mld dolarów każdego miesiąca i całkowicie zakończyć je w połowie przyszłego roku. Jednocześnie Fed zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych.

Pomimo że stanowisko Fed było zgodne z oczekiwaniami rynku, bitcoin zareagował na nie szybkim spadkiem o 4%, czyli 2500 dolarów w 5 minut. Po chwili cena pierwszej kryptowaluty wróciła jednak do wcześniejszych poziomów. Jakie mogą być długofalowe skutki wycofania bodźców dla kursu bitcoina?

Długofalowy wpływ taperingu na kurs BTC

Dzięki luzowaniu ilościowemu, rozpoczętemu w marcu 2020 roku, Fed mógł podwoić swój bilans do około 8,6 biliona dolarów w zeszłym tygodniu. Wpłynęło to na wzrost inflacji, która osiąga poziomy niewidziane w Stanach od 30 lat. Żeby ograniczyć jej poziom Fed będzie musiał zacząć podwyższać stopy procentowe.

Jeśli Rezerwa Federalna powstrzyma inflację, bitcoin (podobnie jak akcje) może zacząć wyglądać mniej atrakcyjne, tracąc funkcję zabezpieczenia przed deprecjacją dolara. To może przełożyć się zaś na trend spadkowy – uważa Joe DiPasquale, dyrektor funduszu hedgingowego BitBull Capital, który rozmawiał na ten temat z CoinDesk.

Trzeba zwrócić też uwagę, że w przeszłości kryptowaluty wykazywały często oznaki skorelowania z rynkiem akcji (np. podczas spadków z marca 2020 roku). Ograniczanie bodźców finansowych sprawi, że koszty zewnętrznego finansowania spółek staną się wyższe, co może odbić się negatywnie na ich wynikach kwartalnych i ostudzić hossę.

Z drugiej strony, skutki największego w historii luzowania ilościowego mogą doprowadzić do największej inflacji w historii, niezależnie od próby jej ograniczania przez Fed. Jeśli tak się stanie, spodziewamy się, że popyt i ceny bitcoinów wzrosną do nowych rekordowych poziomów. – skomentował DiPasquale, którego zdaniem ceną docelową bitcoina do końca 2021 roku jest 80 000 USD.

australijczyk pozywa dwa banki za dyskryminację kryptowalut



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.