Ethereum jest uzależnione od centralizacji. Vitalik Buterin mówi, jak rozwiązać ten problem | Wiadomości | CrypS.

Ethereum jest uzależnione od centralizacji. Vitalik Buterin mówi, jak rozwiązać ten problem

Jacek Walewski
Twórca Ethereum Ethereum [ETH]

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, twierdzi, że centralizacja węzłów jest jednym z głównych wyzwań stojących przed jego projektem. Idealne rozwiązanie może pojawić się zaś za… 20 lat.


Vitalik Buterin chce reformować Ethereum

Według Buterina to centralizacja węzłów w sieci Ethereum jest największym problemem stojącym przed projektem. Należy go rozwiązać, czyniąc funkcjonowanie węzłów tańszym i łatwiejszym. Jak jednak tego dokonać?

Najpierw spójrzmy na dane. Obecnie większość z 5901 aktywnych węzłów w blockchainie Ethereum jest obsługiwana przez scentralizowanych dostawców usług internetowych, takich jak np. Amazon Web Services, co zdaniem wielu ekspertów naraża ten łańcuch bloków na pewne problemy, które wynikają z centralizacji.

Podczas Korea Blockchain Week Buterin opisał sześć kluczowych problemów, którymi należy się zająć, aby rozwiązać problem centralizacji. Wskazał jednak, że problem z węzłami stanowi „element większej układanki”. Jego zdaniem sieć Ethereum będzie w pełni zdecentralizowana, ale w dłuższej perspektywie.

Jedną z tych sześciu rzeczy jest techniczne ułatwienie ludziom obsługi węzłów

– wyjaśnił.

Dzisiaj do uruchomienia węzła potrzebne są setki gigabajtów danych

– wskazał na pewne ograniczenia.

Wszedł potem na pewną koncepcję która mogłaby sprzyjać decentralizacji. Chodzi o wyeliminowanie zależności sieci od scentralizowanych dostawców usług. Według Fundacji Ethereum prawdziwa decentralizacja nie będzie jednak w ogóle możliwa, dopóki operatorzy węzłów nie będą mogli uruchomić Ethereum na skromnym i niedrogim sprzęcie.

W dłuższej perspektywie planujemy utrzymanie w pełni zweryfikowanych węzłów Ethereum

– powiedział Buterin i wskazał, że w jego wizji odpalenie węzła powinno być możliwe nawet na smartfonie.

Pytanie tylko, kiedy uda się zrealizować powyższy pomysł. Twórca Ethereum podał wstępną datę.

Te problemy techniczne trzeba będzie w końcu rozwiązać – może w ciągu 10 lat, a może 20 lat

– odparł.

Są ważniejsze rzeczy do poprawy

Warto jednak pamiętać, że programiści Ethereum mają dziś pilniejsze rzeczy do zmiany. Sam Buterin doszedł publicznie do wniosku, że najpilniejszym problemem dla jego projektu jest skalowalność. I to właśnie ją on i jego współpracownicy chcą poprawić w ramach Ethereum 2.0 – reformy blockchaina, którą wdrażają od paru lat.

Twórca Ethereum



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.