DOJ nada atakom ransomware taki sam priorytet jak terroryzmowi | Wiadomości | CrypS.

DOJ nada atakom ransomware taki sam priorytet jak terroryzmowi

Zerelik Maciej
ransomware

W następstwie ataków ransomware na Colonial Pipeline i firmę przetwórstwa mięsnego JBS, Departament Sprawiedliwości USA podniesie priorytet ransomware do podobnego poziomu jak terroryzm.

Ransomware jest rodzajem złośliwego oprogramowania, które może zamrozić lub w inny sposób wyłączyć sieć, dopóki nie zostanie zapłacony okup. Rosyjska grupa hakerów o nazwie DarkSide wykorzystała w zeszłym miesiącu ransomware przeciwko Colonial Pipeline. W ten sposób udało się odciąć większość dostaw ropy i gazu na wschodnim wybrzeżu. Firma podobno zapłaciła wielomilionowy okup w Bitcoinach.

Na początku tego tygodnia inna rosyjska grupa o nazwie REvil użyła ransomware przeciwko JBS, wyłączając zakłady mięsne w całym kraju. W tym przypadku firma nie ujawniła, czy zapłaciła okup.

Hakerzy ransomware zazwyczaj żądają zapłaty w kryptowalucie, ponieważ stosunkowo łatwo jest zatrzeć za nią ślady. DarkSide przyjmuje płatności zarówno w Bitcoinie, jak i Monero (moneta prywatności). Według danych firmy Chainalysis, tylko w zeszłym roku, ilość kryptowalut wyłudzonych w wyniku ataków ransomware wzrosła o 311%.

Reuters donosi również, że amerykańskie biura prokuratorskie w całym kraju otrzymały polecenie skoordynowania swoich dochodzeń w sprawie ransomware z „niedawno utworzoną grupą zadaniową w Waszyngtonie”.

Wypowiadając się na temat rosjan włamujących się do JBS, sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że prezydent Biden planuje poruszyć kwestię ataków ransomware z Vladimirem Putinem na nadchodzącym szczycie.

ransomware
reklama
reklama