IOTA | Słownik | CrypS.

IOTA

IOTA – kryptowaluta stworzona w 2015 roku. W założeniu autorów ma być środkiem rozliczeniowym i bazą danych, na których oparłby się Internet Rzeczy

Internet Rzeczy jest informatyczną koncepcją, w myśl której rzeczy codziennego użytku i nasze otoczenie mają zostać połączone w jedną sieć. Zautomatyzowałoby to wiele procesów i zwiększyło komfort życia w miastach, oraz mogło pomóc w lepszym gospodarowaniu zasobami ziemi. W założeniu twórców IOTA ma zostać walutą Internetu Rzeczy, w której byłyby rozliczane mikropłatności za usługi – np. opłata parkingowa autonomicznego samochodu; zapłata za zamówienie, które złożyła nasza lodówka w supermarkecie. 

IOTA – kryptowaluta trzeciej generacji

IOTA jest kryptowalutą trzeciej generacji. Nie wykorzystuje blockchaina, zamiast niego jej twórcy zastosowali do potwierdzania transakcji algorytm tangle. To rozwiązanie sprawia, że nikt nie ponosi kosztów transakcji (poza czasem) oraz zapewnia nieograniczoną skalowalność – to znaczy, że koszty i czas płatności nie wzrosną gdy zwiększy się liczba użytkowników. 

By użytkownik mógł zatwierdzić swoją transakcję musi wykonać pracę, polegającą na zatwierdzeniu operacji dwóch innych osób. Dopiero po tym, może dołączyć swoją do oczekujących na weryfikację. Inna osoba, która chce potwierdzić, że lodówka wysłała opłatę za keczup, potwierdzi jej ważność i tak w nieskończoność. 

IOTA chce połączyć wszystkie urządzenia, czujniki i sensory, które miałyby tworzyć Internet Rzeczy i stworzyć globalną sieć oraz bazę informacji. Jej obecny kurs oscyluje w okolicach $¼.