Czy Tether może powtórzyć historię UST? | Wiadomości | CrypS.

Czy Tether może powtórzyć historię UST?

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
tether usdt
W tym artykule:

Obawy o stabilność USDT spowodowały w ostatnim tygodniu odpływ 9 mld z rynku Tethera. Czy jednak inwestorzy powinni obawiać się potencjalnego upadku największego stablecoina?


Rekordowe odpływy USDT

Podaż USDT spada w bardzo szybkim tempie. W ciągu ostatniego tygodnia kapitalizacja rynkowa tego stablecoina zmniejszyła się o ponad 9 miliardów dolarów. Posiadacze tokenów wymieniają bowiem swoje udziały na dolary amerykańskie.

W zeszłym tygodniu USDT na krótko stracił powiązanie z dolarem. Rynek doświadczał wówczas silnej wyprzedaży w związku z upadkiem stablecoina UST. Kurs Tethera spadł na chwilę do 0,95 USD. Arbitrażyści wykorzystali jednak sytuację, aby wymienić tokeny w stosunku jeden do jednego w dolarach amerykańskich, zarabiając na różnicy w cenie i pomagając przywrócić tzw “peg”. Jednak, mimo że USDT powrócił do docelowego poziomu, wciąż odpływają z niego środki.

USDT jest stablecoinem opartym na zabezpieczeniu, co oznacza, że dla każdego USDT w obiegu, Tether posiada gotówkę, ekwiwalenty gotówki lub papiery komercyjne, które wspierają go w stosunku jeden do jednego z dolarem amerykańskim. Tether zapewnia, że posiadacze USDT mogą w każdej chwili wymienić swoje tokeny na prawdziwe dolary amerykańskie. Kiedy USDT stracił powiązanie, firma stojąca za stablecoinem zapewniła posiadaczy tokenów na Twitterze, że będzie honorować wszystkie wykupy i może przetworzyć ponad 2 miliardy dolarów w ciągu jednego dnia. Wartość Tethera w obiegu wynosi obecnie 74,3 miliardy dolarów. Jeszcze niecały tydzień temu było to 84,1 miliardy USD.

Mimo, że Tether gwarantuje wykup, wielu posiadaczy Tether nadal wymienia swoje tokeny z powrotem na prawdziwe dolary amerykańskie. Nawet po tym, jak rynek się ustabilizował. Pytanie brzmi: skoro Tether gwarantuje wykupy w dolarach, dlaczego posiadacze USDT masowo uciekają z tego rynku?

Jakość zabezpieczenia USDT

Przez kilka lat pojawiały się pytania dotyczące tego, czy Tether jest odpowiednio zabezpieczony i jakie aktywa firma posiada, aby wspierać swoje stablecoiny . W 2019 r. Tether stanął w obliczu pierwszego pozwu zbiorowego. Według powodów, firma kłamała, twierdząc, że każda emisja USDT jest w pełni pokryta pieniędzmi na jej kontach bankowych. Sprawa ostatecznie zakończyła się w październiku 2021 r., a Tether został zmuszony do zapłacenia kary w wysokości 42,5 mln USD przez Commodity Futures Trading Commission.

Na tym jednak kontrowersje się nie skończyły. Po zakończeniu sprawy sądowej chiński deweloper Evergrande stanął w obliczu poważnego kryzysu płynności finansowej i potencjalnego bankructwa. Bloomberg Newsweek ujawnił, że Tether posiadał znaczną ilość długu Evergrande jako zabezpieczenie dla USDT, wraz z wartymi miliardy dolarów papierami komercyjnymi wyemitowanymi przez inne duże chińskie firmy. Evergrade miało coraz mniejsze szanse na spłatę swoich długów. Sytuacja ta po raz kolejny wywołała wątpliwości co do wystarczającego wsparcia USDT.

Tether odrzucił twierdzenia, że USDT nie ma pełnego wsparcia i zaprzeczył zarzutom, że posiadał dług wyemitowany przez chińską firmę deweloperską. W lutym spółka opublikowała swój najnowszy raport kwartalny, w którym ujawniła posiadanie 24,1 miliarda dolarów w papierach komercyjnych i certyfikatach depozytowych, 4,1 miliarda dolarów w gotówce i depozytach bankowych, 3 miliardy dolarów w funduszach rynku pieniężnego i 34,5 miliarda dolarów w bonach skarbowych. Odnotowała również wyraźny spadek w swoich zasobach papierów komercyjnych. Od poprzedniego kwartalnego raportu, zmniejszyły się one o 21%.

W zeszłym miesiącu CTO Tether Paolo Ardoino powiedział, że firma będzie nadal zmniejszać procentowy udział papierów komercyjnych w swoim wsparciu USDT. Zastąpi je bowiem obligacjami skarbowymi Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak niektórzy nadal wątpią, czy Tether zdoła wypłacić wszystkim posiadaczom USDT pieniądze w przypadku masowego “bank runu”.

Porównania do schematu Ponziego

W ostatnich dniach niektórzy porównali USDT do schematu Ponziego. Prezes Semper Augustus Investments Group, Christopher Bloomstran, odniósł się do spadającej kapitalizacji rynkowej USDT w środowym tweecie. Oskarżył Tether o kłamstwa na temat rezerw papierów komercyjnych i nazywał działania firmy “daleko poza Maddoffem”. Było to odniesienie do Berniego Madoffa – historyka, który prowadził największy schemat Ponziego w historii, wart w szczytowym momencie około 64,8 miliarda dolarów.

Kilku członków społeczności kryptowalutowej sprzeciwiło się komentarzom Bloomstrana. Współzałożyciel Three Arrows Capital, Su Zhu, odpowiedział na tweet stwierdzając, że ostatnie 9 miliardów dolarów wypłacone z rynku dowodzi, że USDT jest “wymienialny na USD”.

Założyciel 6th Man Ventures – Mike Dudas, również zauważył, że spadająca kapitalizacja rynkowa Tether dowodzi jedynie, iż inwestorzy z powodzeniem wymieniają USDT na dolary. Wyjaśnił jednak, że sam woli inne stabilne monety.

Nadal czuję się bardziej komfortowo z moimi pieniędzmi w USDC / USDP ze względu na [jakość] rezerw. Są one w rzeczywistości lepsze niż rezerwy USDT.

Mimo to wydaje się, że krótka deprecjacja USDT i ostatnie wykupy zaniepokoiły wielu inwestorów. Strach, jaki zapanował na rynku po zeszłotygodniowym upadku UST Terra, mógł przenieść się na USDT. I to mimo że oba tokeny działają w zupełnie inny sposób. Inwestorzy mogą również obawiać się, że obecne słabe środowisko makroekonomiczne wpłynie na rynek kryptowalut i zdewaluuje papiery komercyjne oraz udziały w obligacjach skarbowych USA Tethera.

tether usdt

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.