Stablecoin UST traci powiązanie z dolarem | Wiadomości | CrypS.

Stablecoin UST traci powiązanie z dolarem

Zerelik Maciej
terra luna

Rodzimy token firmy Terra, LUNA, od wczoraj spadł o około 10% do 65,80 USD. Powodem tej straty są obawy, że UST, stablecoin ekosystemu Terra, wspierany głównie przez LUNA, może stracić swoje powiązanie z dolarem.


Stablecoiny są kryptowalutami powiązanymi z walutami fiat, takimi jak dolar amerykański, na zasadzie 1:1. Depegging oznacza, że stablecoiny wzrastają powyżej 1 USD lub, co jest bardziej powszechne, poniżej 1 USD.

W sobotę kurs UST spadł do poziomu 0,985 USD, a obecnie wynosi 0,99 USD. Chociaż spadek o 1% w stosunku do 1 USD nie jest niczym niezwykłym dla stablecoinów w okresach silnej presji rynkowej, parytet jest zazwyczaj szybko przywracany. W przypadku UST minęło już ponad 16 godzin.

Niektórzy krytycy twierdzą, że sytuacja ta pokazuje zagrożenie dla szerszego rynku kryptowalut. Luna Foundation Guard, organizacja, która wspiera UST, ma bowiem 3,5 miliarda dolarów w bitcoinach gotowych do sprzedaży w ostateczności, gdyby trzeba było bronić stabilności UST. Rezerwy LFG są utrzymywane w BTC (93%), LUNA (3,5%) i AVAX (3,5%).

Presja na UST zaczęła narastać po tym, jak w ciągu ostatnich kilku dni doszło do masowych wypłat z protokołu Anchor Protocol. Wypłaty te były prawdopodobnie spowodowane zmniejszeniem APY o 1%.

Wydaje się też, że doszło do efektu domina. Pula płynności UST na Curve wykazuje w momencie pisania tego tekstu nierównowagę około 67% (normalnie podział wynosi 50%). Curve jest głównym protokołem dla płynności stablecoinów na Ethereum i jest bardzo ceniony za swoją głęboką płynność, która zazwyczaj pozwala traderom na wymianę stablecoinów takich jak UST i USDC z bardzo niskim „poślizgiem”, czyli różnicą cen przed i po transakcji.

Ponieważ Curve jest tak kluczowa dla DeFi, wszelkie oznaki nieregularności w jej pulach wywołują panikę.

terra luna
reklama
reklama