Cyfrowe EUR może wejść na rynek do 2025 roku | Wiadomości | CrypS.

Cyfrowe EUR może wejść na rynek do 2025 roku

Mariusz Przepiórka
ECB o cyfrowym euro w 2021 roku

Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, powiedziała, że eksperymenty mające na celu rozważenie zasadności emisji „cyfrowego euro” przechodzą przez złożony proces decyzyjny.

Co w końcu z cyfrowym euro?

W wywiadzie dla Bloomberg, szefowa EBC podkreśliła, że frankfurcka instytucja nie podjęła jeszcze decyzji o emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Po zakończeniu konsultacji publicznych i okresie prac przygotowawczych sfrefa Euro podejmie decyzję o ewentualnym kontynuowaniu formalnego projektu CBDC do połowy 2021 roku. W ramach tego procesu EBC przeanalizuje 8 tys. otrzymanych odpowiedzi, a następnie skieruje sprawę do Parlamentu Europejskiego.

Zostanie to przekazane Parlamentowi Europejskiemu, który jest jednym z kluczowych graczy, a także Komisji i Radzie, z którymi współpracujemy. Musimy się upewnić, że nie będziemy łamać istniejącego systemu, ale go wzmacniać. – oświadczyła w środę Lagarde.

Decyzja zapadnie w połowie bieżącego roku

Ostatecznie Rada Prezesów EBC podejmie decyzję o uruchomieniu projektu w połowie bieżącego roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, bank centralny mógłby wprowadzić cyfrową walutę do 2025 roku, jeśli europejskie organy regulacyjne dadzą projektowi zielone światło. Lagarde podkreśliła, że trzeba mieć pewność, że podejmowane decyzje są właściwe. Jej zdaniem cały proces zajmie „kolejne cztery lata, może trochę więcej”.

Cyfrowa waluta wspierana przez EBC zmieniłaby elementy tradycyjnego systemu bankowego, takie jak transakcje P2P, transakcje typu maszyna-maszyna, a dzięki programowalnym możliwościom kryptowalut wpłynęłaby również na lepsze zarządzanie ryzykiem kursowym i stopą procentową. Uruchomienie cyfrowego euro jest dyskutowane już od prawie dwóch lat, ale kraje strefy Euro i ich odpowiednie organy regulacyjne nie są bliżej uruchomienia jednolitej kryptowaluty dla swoich obywateli. Europejski Bank Centralny poinformował, że rozpocznie fazę analizy, która w ciągu roku pozwoli podjąć decyzję, czy kontynuować, czy porzucić plany emisji cyfrowego euro.

ECB o cyfrowym euro w 2021 roku
reklama
reklama