Curve oskarża Saddle Finance o skopiowanie algorytmu | Wiadomości | CrypS.

Curve oskarża Saddle Finance o skopiowanie algorytmu

Zerelik Maciej
curve saddle

Saddle Finance wprowadził dziś na rynek automatyczny animator rynku. Część krypto społeczności skrytykowała jednak firmę za skopiowanie pracy Curve Finance.

Curve krytykuje Saddle Finance

Curve Finance opublikowała tweet, w którym twierdzi, że Saddle Finance „skopiowała jej matematykę„. Wg firmy, wiele z algorytmów Saddle są „dokładnie takie same” jak jej własne.

Curve Finance w rozmowie z portalem Crypto Briefing, stwierdził, że „wg audytu Quantstamp, Saddle Finance użył dokładnie tego samego algorytmu”.

Audyt Quantstamp stwierdza, że wdrożenie StableSwap przez Saddle Finance zostało przeniesione z bazy danych Curve Finance, „która została użyta jako odniesienie”. Quantstamp dodał jednak, że istnieje zbyt mało szczegółów, aby stwierdzić w jaki sposób deweloperzy skopiowali algorytm:

„z powodu słabej dokumentacji nie byliśmy w stanie określić, w jaki sposób deweloperzy wyprowadzili niektóre z zaimplementowanych formuł z białej księgi StableSwap”.

Audyt sugeruje również, że Saddle jest podatny na atak, który po raz pierwszy został zaobserwowany w Curve Finance.

„Ponieważ kontrakty Saddle Finance są implementacją Solidity kontraktów Curve, są one również podatne na ten sam atak”

– czytamy w raporcie.

Curve przyznał, że Saddle używa innego języka programowania – „Solidity zamiast Vyper”. Firma twierdzi jednak, że jest to jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma platformami.

Niezrównoważone pule powodują problemy

Prezes Stake Capital – Julien Bouteloup, skomentował problemy Saddle’a zaledwie kilka godzin po premierze.

Bouteloup wskazał na transakcję w puli płynności Saddle Finance, która jest kopią puli Curve Finance 1:1. Pule te, aby do nich dołączyć wymagają zbliżonej ilości każdego tokena, ponieważ brak równowagi może stworzyć niechciane warunki do arbitrażu.

Wydaje się, że tego typu nierównowaga pojawiła się w Saddle Finance już pierwszego dnia. Nowo uruchomiona pula tokenów BTC została utworzona bez wystarczających środków, które pozwoliłyby zapobiec arbitrażowi. Użytkownik kupił 0,36 BTC i zamienił go na ponad 4 WBTC, powtarzając transakcję do momentu wyczerpania możliwości.

„Niektóre depozyty w puli powodowały znaczne zachwianie równowagi, tworząc okazję do arbitrażu. Niektórzy handlowcy [arbitrażu] osiągnęli szalony zysk, [a] deponent stracił pieniądze. Można było temu zapobiec poprzez wstępne zasianie puli.”

– stwierdził Curve Finance dla portalu Cryto Briefieng.

Firma dodała, że niekoniecznie musi to być oznaka słabości, ale raczej sygnał, że „po prostu nie zachowano wystarczającej ilości środków ostrożności podczas tworzenia interfejsu użytkownika”.

Curve Finance uważa tak bezpośrednie skopiowanie swojej pracy za dziwne. Firma dodała, że istnieje „nieskończona liczba sposobów, aby osiągnąć to samo bez próby naruszenia IP”, choć to „wymaga pewnych umiejętności matematycznych”.

curve saddle
reklama
reklama