Chiński bank centralny ujawnia ile CBDC trafiło do obiegu | Wiadomości | CrypS.

Chiński bank centralny ujawnia ile CBDC trafiło do obiegu

Redaktor: Michał Misiura
Chiny zamknęły 13 000 kont promujących kryptowaluty w mediach społecznościowych

Bank Ludowy Chin rozpoczął uwzględnianie cyfrowej waluty banku centralnego e-CNY w sprawozdaniach zawierających dane o ilości waluty w obiegu.


Zgodnie z finansowym raportem statystycznym za 2022 rok, który opublikowano 10 stycznia, Bank Ludowy Chin wskazuje, że na dzień 31 grudnia 2022 roku w obiegu było 13,621 mld e-CNY o wartości ok. 2 mld USD. W grudniu ilość waluty w obiegu wzrosła o 15,3%, a podaż pieniądza wyniosła 266,43 bln CNY.

Bank Ludowy Chin wskazał, że dodanie cyfrowych juanów do publikowanych danych nie spowodowało „zauważalnych zmian” w stopach wzrostu. 13,61 mld e-CNY stanowiło około 0,13% z 10,47 bln CNY w obiegu na koniec 2022 roku.

Chiny planują kolejne etapy rozwoju CBDC

Chiny, które są drugą co do wielkości gospodarką na świecie, jako jeden z pierwszych krajów zdecydowały się na testowanie CBDC (cyfrowej waluty banku centralnego) w wybranych miastach i regionach kraju. Pierwsze poważne testy przeprowadzono podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 roku, gdy cyfrowe pieniądze udostępniono zagranicznym sportowcom, którzy przybyli do Chin. Jednakże, według byłego dyrektora ds. badań Banku Ludowego Chin, wykorzystanie cyfrowej waluty było niskie. Przeprowadzone transakcje złożyły się na kwotę około 14 mld USD. To dane, które udostępniono po dwóch latach od wprowadzenia e-CNY w kwietniu 2020 roku.

Bank centralny ogłosił we wrześniu, że „w odpowiednim momencie” zamierza rozszerzyć wdrożenie e-CNY na prowincje Guangdong, Jiangsu, Hebei i Syczuan. Na razie jednak Bank Ludowy Chin ani władze kraju nie przedstawili planów udostępnienia CBDC całej populacji państwa, która wynosi około 1,4 mld mieszkańców.

Chiny zamknęły 13 000 kont promujących kryptowaluty w mediach społecznościowych



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.