Chainalysis: W 2021 r. wzrosła krypto przestępczość, ale też wykorzystanie | Wiadomości | CrypS.

Chainalysis: W 2021 r. wzrosła krypto przestępczość, ale też wykorzystanie

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Chainalysis

W 2021 roku znacznemu wzrostowi zdecentralizowanych finansów towarzyszył wzrost krypto przestępczości. Podczas gdy wskaźniki przestępczości kryptowalutowej osiągnęły rekordowy poziom w liczbach bezwzględnych, nielegalne transakcje kryptowalutowe odnotowały rekordowo niskie wartości względne. Stanowiły bowiem zaledwie 0,15% całkowitego wolumenu transakcji w 2021 roku.

Dane sugerują, że kryptowaluty to wciąż Dziki Zachód finansów. Według najnowszego raportu dotyczącego przestępczości kryptowalutowej, opublikowanego przez firmę analityczną Chainalysis, przestępstwa związane z kryptowalutami osiągną rekordowy poziom 14 miliardów dolarów w 2021 roku.

Transakcje kryptowalutowe związane z nielegalną działalnością skoczyły o 79% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei całkowity wolumen transakcji wzrósł o 550%. Co ciekawe, nielegalna działalność stanowiła zaledwie 0,15% całkowitego wolumenu transakcji kryptowalutowych w 2021 roku. Oznacza to spadek o 126% w stosunku do 2020 roku i rekordowo niski poziom.

Według Chainalysis, roczny trend sugeruje, że przestępczość staje się coraz mniejszą częścią ekosystemu kryptowalutowego. Jednakże, przy kwocie nielegalnej działalności wynoszącej około 14 miliardów dolarów, szanse na to, że w tym roku branża odnotuje zwiększoną aktywność regulacyjną rosną.

Warto zauważyć, że sektor zdecentralizowanych finansów odegrał główną rolę w krypto przestępczości w 2021 r. Liczba oszustw i skradzionych funduszy wzrosła odpowiednio o 82% i 516% w porównaniu z poprzednim rokiem. Większość tej działalności była związana z protokołami DeFi w sieciach smart kontraktów, takich jak Ethereum i Polygon.

Przychody z oszustw wyniosły 7,8 miliarda dolarów, z czego ponad 2,8 miliarda podobno pochodziło z “rug pulli” – rodzaju oszustwa, w którym założyciele kryptowalut nagle porzucają swoje projekty, wycofują płynność ze scentralizowanych lub zdecentralizowanych giełd i uciekają z funduszami. Rug pulle są szczególnie powszechne w DeFi, ponieważ stosunkowo łatwo jest wycofać środki z puli płynności. Ponadto, wielu deweloperów jest anonimowych, co utrudnia namierzenie osób odpowiedzialnych za szkodliwą działalność.

90% całkowitej wartości utraconej w wyniku rug pullów w 2021 r. wynikało z incydentu dotyczącego tureckiej scentralizowanej giełdy Thodex. Jej założyciel uciekł z ponad 2 miliardami dolarów w funduszach użytkowników.

Z drugiej strony, kradzież kryptowalut wyniosła około 3,2 miliarda dolarów. 72% z tej kwoty zostało skradzione z platform DeFi. Tylko w grudniu miało miejsce pięć włamań, które przyniosły około 271 milionów straty.

Chainalysis



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.