Chainalysis: ataki ransomware w 2021 r. pobiją zeszłoroczny rekord | Wiadomości | CrypS.

Chainalysis: ataki ransomware w 2021 r. pobiją zeszłoroczny rekord

Michał Misiura
ransomware administracja bidena

2020 rok był przełomowy dla hakerów z gangów ransomware. Przejście na pracę zdalną, na całym świecie, obniżyło standardy cyberbezpieczeństwa i pozwoliło im przejąć 416 mln dolarów w kryptowalutach. Wiele wskazuje jednak na to, że 2021 rok będzie dla nich jeszcze lepszy.

Według firmy analitycznej Chainalysis do dnia 13 lipca 2021, ataki ransomware przyniosły hakerom 208 mln USD. Mogłoby wydawać się zatem, że czeka nas w tym roku wynik zbliżony do zeszłorocznego rekordu. Specjaliści uważają jednak, że suma okupów zapłaconych w 2021 r. przekroczy 416 mln dolarów.

Jak zawsze jest to dolna granica szacunkowa, ponieważ są to tylko płatności, które do tej pory byliśmy w stanie potwierdzić. Nasze dane są więc nieco opóźnione, co sugeruje, że 2021 będzie prawdopodobnie większy niż 2020 – wyjaśniała Madeleine Kennedy z Chainalysis, w rozmowie z The Block.

Środki zapłacone hakerom z grup ransomware na przestrzeni ostatnich pięciu lat - źródło: Chainalysis/The Block
Środki zapłacone hakerom z grup ransomware na przestrzeni ostatnich pięciu lat – źródło: Chainalysis/The Block

Firmy płacą po cichu

Eksperci z Chainalysis twierdzą, że wyniki ich badań są i tak zaniżone. Jest tak ponieważ wiele firm zaatakowanych przez oprogramowanie ransomware, płaci okupy w sekrecie i nie zgłasza tego opinii publicznej ani władzom. Spółki obawiają się kompromitacji lub problemów ze strony władz. Amerykańskie Ministerstwo Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) ostrzegało już przed potencjalnymi działaniami egzekucyjnymi, które może wszcząć względem firm płacących hakerom. Zdaniem urzędników, może podchodzić to bowiem pod finansowanie terroryzmu. Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że wyniki są zaniżone jest coraz powszechniejsze wykorzystywanie kryptowalut skoncentrowanych na prywatności, takich jak Monero.

Inne dane Chainalysis wskazują, że większość środków, zapłaconych w ramach okupów, przeszła przez globalne giełdy kryptowalut, które stosują mniej restrykcyjne podejście do regulacji. Końcowymi odbiorcami jest niewielka liczba adresów, co sugeruje, że wśród największych operacji ransomware na świecie istnieje duża koncentracja.

Po więcej informacji na temat ataków ransomware odsyłamy do tekstu:

Ransomware – co zrobić by nie płacić okupu i jak zapobiegać atakom

ransomware administracja bidena
reklama
reklama