BTC odbija powyżej 17 500 USD, ale rynkiem rządzi strach. Czekają nas dalsze spadki? | Wiadomości | CrypS.

BTC odbija powyżej 17 500 USD, ale rynkiem rządzi strach. Czekają nas dalsze spadki?

Redaktor: Albert Czajkowski
rynek niedźwiedzia bessa

Niższy niż oczekiwano odczyt inflacji w USA na poziomie 7,7% (przewidywano 7,9%) wlał nadzieję w serca inwestorów i doprowadził do odbicia na rynkach. Kryptowaluty i bitcoin również skorzystały z chwili odprężenia. BTC odzyskał poziom 17 500 dolarów, jednak sytuacja jest nadal trudna i nie napawa optymizmem.


Rynek kryptowalut przeżywa ciężkie chwile, ponieważ branża nadal wychodzi z szoku, jakim był upadek imperium Sama Bankmana-Frieda i decyzja Binance o odejściu od planu zakupu giełdy FTX.

W środę wieczorem bitcoin spadł  do poziomu 15 742 USD, by przez większą część czwartku znajdować się w okolicy 16 300 USD, co stanowiło spadek o 6,4% w ciągu 24 godzin. Wiodąca kryptowaluta ostatnio była notowana poniżej 16 000 USD na początku poprzedniej hossy w listopadzie 2020.

Sytuacja uległa dramatycznej zmianie, a ogólny negatywny sentyment wśród inwestorów sprawił, że w ciągu 24 godzin z rynku zniknęło niemal 100 mld USD skumulowanej kapitalizacji rynkowej wszystkich aktywów cyfrowych.

We czwartek rano rynek był wyceniany na 856 mld USD, co stanowiło najniższy punkt od stycznia ubiegłego roku. W ostatnim dniu odnotowano również likwidację pozycji na giełdach o łącznej wartości 591 mln USD, z czego ponad połowa dotyczyła pozycji długich.

Wśród głównych kryptowalut największe problemy dotykają solanę, która w środę spadła do poziomu 12,80 USD, a później odbiła się ponad 13,80 USD. To jednak spadek o 25% w ciągu ostatniego dnia i spadek o 55% w ciągu tygodnia. Kapitalizacja rynkowa SOL spadła w tym czasie z ponad 13,5 mld USD do mniej niż 5 mld USD. Na domiar złego, Crypto.com w środę wstrzymał wszystkie wpłaty i wypłaty dla USDT i USDC emitowanych na blockchainie Solana. Aktualnie kryptowaluta odrobiła część strat, korzystając z odbicia na rynku, jednak wciaż pozostaje na poziomie poniżej 20 dolarów.

Przyszłość rynku w czarnych kolorach?

Eksperci nie mają dobrych wieści dotyczących przyszłości. Analitycy J.P. Morgan wskazują, że bitcoin może spaść nawet poniżej 13 000 USD, a wyprzedaż może trwać wiele tygodni. Obecnie BTC jest wyceniany na ok. 17 500 USD, ale w ciągu ostatniego weekendu jego wartość osiągała blisko 21 000 USD.

Obecna wyprzedaż uderza w rynek kryptowalut, który już był pogrążony w kryzysie po upadku projektu Terra. Jego kapitalizacja rynkowa to już mniej niż 30% z 3 bln USD, na które był wyceniany jeszcze przed rokiem. Sam bitcoin ma obecnie wartość wynoszącą dużo mniej niż 30% z maksimum na poziomie 69 000 USD, które osiągnął niemal dokładnie rok temu.


Więcej na temat tego jakie znaczenie dla rynku kryptowalut ma makroekonomia i kolejne odczyty inflacji oraz podwyżki stóp procentowych w USA, przeczytasz w tekście: Bitcoin w kontekście makroekonomicznym

rynek niedźwiedzia bessa



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.