Bittr zamyka działalność w związku z AMLD5 | Wiadomości | CrypS.

Bittr zamyka działalność w związku z AMLD5

Mariusz Przepiórka
Przepisy AML zmuszają dwie firmy z Unii Europejskiej do zamknięcia działalności

Holenderska platforma Bittr, służąca do oszczędzania w bitcoinach, zdecydowała się zakończyć działalność. Powodem takiej decyzji jest nadchodzące wdrożenie unijnej dyrektywy AMLD5. Zgodnie z informacją opublikowaną przez założyciela Bittr Rubena Watermana, platforma zamknie swoją działalność 28 kwietnia.

W ten sposób Waterman chce zaprotestować przeciwko konieczności gromadzenia wrażliwych danych osobowych klientów platformy Bittr. Jak sam twierdzi, dotyczy to nawet tych klientów, którzy kupują bitcoiny o wartości 28 USD. Taki obowiązek nakłada właśnie dyrektywa AMLD5.

Waterman tłumaczy, że każdy klient Bittr już podaje dane osobowe w swoim banku. Narzeka również, że jako jednoosobowa firma nie ma zasobów pozwalających na gromadzenie dokumentacji KYC i wdrożenie zmian wskazanych w AMLD5. Jego zdaniem władze Holandii niesłusznie traktują każdą bitcoinową firmę jako bank. Waterman podkreśla też, że platforma taka jak Bittr nie powinna być objęta regulacjami dyrektywy.

Dyrektywa AMLD5 w zamierzeniu miała wprowadzić jasność regulacji na poziomie regionalnym. Wdrażanie przepisów w poszczególnych krajach doprowadziło jednak do różnic interpretacyjnych. W efekcie pierwsze firmy branży krypto już opuściły Holandię. Waterman również przyznaje, że bierze pod uwagę przeniesienie Bittr do innego europejskiego kraju.

Przepisy AML zmuszają dwie firmy z Unii Europejskiej do zamknięcia działalnościreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.