Bittr zamyka działalność w związku z AMLD5 | Wiadomości | CrypS.

Bittr zamyka działalność w związku z AMLD5

Mariusz Przepiórka
Przepisy AML zmuszają dwie firmy z Unii Europejskiej do zamknięcia działalności

Holenderska platforma Bittr, służąca do oszczędzania w bitcoinach, zdecydowała się zakończyć działalność. Powodem takiej decyzji jest nadchodzące wdrożenie unijnej dyrektywy AMLD5. Zgodnie z informacją opublikowaną przez założyciela Bittr Rubena Watermana, platforma zamknie swoją działalność 28 kwietnia.

W ten sposób Waterman chce zaprotestować przeciwko konieczności gromadzenia wrażliwych danych osobowych klientów platformy Bittr. Jak sam twierdzi, dotyczy to nawet tych klientów, którzy kupują bitcoiny o wartości 28 USD. Taki obowiązek nakłada właśnie dyrektywa AMLD5.

Waterman tłumaczy, że każdy klient Bittr już podaje dane osobowe w swoim banku. Narzeka również, że jako jednoosobowa firma nie ma zasobów pozwalających na gromadzenie dokumentacji KYC i wdrożenie zmian wskazanych w AMLD5. Jego zdaniem władze Holandii niesłusznie traktują każdą bitcoinową firmę jako bank. Waterman podkreśla też, że platforma taka jak Bittr nie powinna być objęta regulacjami dyrektywy.

Dyrektywa AMLD5 w zamierzeniu miała wprowadzić jasność regulacji na poziomie regionalnym. Wdrażanie przepisów w poszczególnych krajach doprowadziło jednak do różnic interpretacyjnych. W efekcie pierwsze firmy branży krypto już opuściły Holandię. Waterman również przyznaje, że bierze pod uwagę przeniesienie Bittr do innego europejskiego kraju.

Przepisy AML zmuszają dwie firmy z Unii Europejskiej do zamknięcia działalności
reklama
reklama