Bitcoin Pizza Day po raz 14. Dlaczego to święto jest kluczowe dla historii kryptowalut? | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin Pizza Day po raz 14. Dlaczego to święto jest kluczowe dla historii kryptowalut?

Bitcoin pizza

14 lat temu pewien wczesny posiadacz największej z kryptowalut kupił 2 pizze za 10 tys. bitcoinów. Wówczas taka ilość była warta zaledwie kilkadziesiąt dolarów. Przy aktualnym kursie czołowej kryptowaluty na poziomie 70 000 USD byłoby to już ponad 700 mln USD! Z perspektywy upływu czasu Laszlo Hanyecz słono przepłacił. 


22 maj 2010 r. to ważna data dla entuzjastów bitcoina. Tego dnia jeden ze wczesnych członków społeczności tej kryptowaluty kupił 2 pizze, wykorzystując przy tym BTC jako środek płatności. Na cześć tej historycznej transakcji co roku inwestorzy krypto aktywów świętują tzw. Bitcoin Pizza Day.

Laszlo Hanyecz słono przepłacił, patrząc z perspektywy czasu na dokonaną wymianę.

Z uwagi na to, iż cena jednostkowa największej kryptowaluty znacznie wzrosła od tamtej pory, mężczyzna ten mógłby być milionerem, posiadając dziś tę samą ilość bitcoinów. On jednak nie żałuje swojej decyzji, dzięki niej bowiem na stałe wpisał się w historię związaną z BTC!

Bitcoin Pizza Day – co to za święto?

W 2010 r. wczesny użytkownik mało popularnej wówczas wirtualnej waluty postanowił wykorzystać ją jako środek płatniczy. Ogłosił więc na forum Bitcointalk, iż z chęcią kupi kilka pizz za 10 tys. monet BTC. Łączna wartość oferowanych bitcoinów wynosiła wówczas zaledwie około 40 dolarów.

Prośba uczestnika Bitcointalk była dość konkretna. Napisał on, że z chęcią zamówi kilka pizz – a najlepiej 2 duże, ponieważ chciałby kupić taką ilość, aby spokojnie móc zjeść ją również następnego dnia.

Laszlo Hanyecz nie miał specjalnych oczekiwań co do samego wykonania pizz – zasugerował, iż ktoś może przygotować je sam w domu, bądź zamówić w pizzerii, ale warunek był taki, aby dostarczyć mu je osobiście i przyjąć zapłatę w bitcoinie.

Na koniec mężczyzna wymienił szereg składników, które lubi, jednak zaznaczył, że może to być nawet zwykła pizza z serem, która byłaby tańsza do zrobienia, bądź kupienia. 

Mimo otwartości na oferty i niewielkich wymagań Laszlo Hanyecz nie miał zbyt dużo chętnych do tego, aby zrealizować to zamówienie. Finalnie musiał on czekać aż 4 dni, aż znajdzie się zainteresowany. Choć mógłby kupić pizzę znacznie wcześniej, posługując się walutą fiducjarną, on z niecierpliwością wyczekiwał takiej, za którą mógłby zapłacić w bitcoinach

Ochotnikiem, który zgłosił się do zrealizowania zamówienia, był użytkownik znany na forum Bitcointalk pod nickiem Jerks (Jeremy Sturdivant).

Aby sfinalizować wspomnianą transakcję w BTC, obaj mężczyźni skontaktowali się przy użyciu czatu IRC. Tym samym doszło do pierwszej sprzedaży towaru za bitcoiny.  

Wzrost wartości BTC w ciągu ostatnich 14 lat

Dzień, w którym Laszlo Hanyecz nabył 2 pizze od Jeremy’ego Sturdivanta, stał się kluczowy dla społeczności kryptowalut. Za sprawą tej transakcji co roku obchodzi ona bowiem dzień pizzy kupionej za bitcoiny. Od tamtej pory minęła ponad dekada, a rynek kryptowalut znacznie się rozrósł. 

Aktualnie za tę samą ilość monet BTC wspomniany użytkownik Bitcointalk mógłby kupować pizze do końca życia. Dziś 10 tys. BTC warte jest łącznie około 700 mln dolarów przy kursie Bitcoina w okolicy 70 tys. dolarów.

Czy Laszlo Hanyecz żałuje swojej decyzji zakupowej? Ależ skąd! Ten wczesny zwolennik bitcoina nie ma z tego powodu wyrzutów sumienia, choć wiele osób postronnych dziwi mu się, iż może to tak po prostu przełknąć. 

Choć Hanyecz stał się pierwszą osobą, która nabyła towar za BTC, nie był tą ostatnią. W ciągu 14 lat od tej historycznej transakcji wiele znanych marek postanowiło wzbogacić swoje metody przyjmowania płatności o kryptowaluty, w tym BTC.

Co więcej, niektóre kraje (mowa tu o Salwadorze i Republice Środkowoafrykańskiej) uznały bitcoina za prawny środek płatniczy na swoim terenie. Liczni eksperci zakładają natomiast, że adopcja ta będzie dalej postępować.

Bitcoin pizza



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.