Bitcoin nie jest niezależny. Zwolennik Ethereum wymienia argumenty na poparcie swojej tezy | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin nie jest niezależny. Zwolennik Ethereum wymienia argumenty na poparcie swojej tezy

Bitcoin
W tym artykule:

Anthony Sassano, ekspert z rynku kryptowalut, postanowił pod koniec roku zdenerwować fanów Bitcoina. Powiedział, że sieć ta jest mniej zdecentralizowana niż Ethereum. Michael Saylor mógł dostać palpitacji serca!


  • Sassano jest zdania, że Bitcoin jest mniej zdecentralizowany niż Ethereum.
  • Wskazał na szereg czynników: sposób kopania BTC i emisji ETH czy przyszłe zagrożenia, które mogą uderzyć w BTC.

Ethereum lepsze od Bitcoina?

Ethereum to taki “inteligentny” Bitcoin – sieć, która pozwala nie tylko przesyłać wartość, ale też tworzyć inteligentne kontrakty.

Okazuje się, że ma nad najstarszym blockchainem rynku jeszcze inne przewagi.

Sassano wskazał na pierwszy, swoim zdaniem, problem – ​​zależność Bitcoina od Bitcoin Core, czyli dominującej implementacji protokołu.

Jej odzwierciedleniem jest brak różnorodności klientów (chodzi o program umożliwiający użytkownikowi komunikację z siecią blockchain) BTC.

Porównał to do Ethereum, które ma ponad dziesięć niezależnych klientów wspieranych przez Protocol Guild, zbiorową inicjatywę na rzecz badań i rozwoju warstwy 1 Ethereum.

Podkreślił też centralizację widoczną w procesie wydobywania bitcoinów, zauważając, że na tym polu królują dwa poole z USA – to one generują największy hash rate sieci.

Do tego mechanizm Proof-of-Work Bitcoina, który z natury prowadzi do centralizacji i tego, że ​​kopanie w domu jest nieopłacalne, wyklucza więc małych górników.

W przeciwieństwie do tego, stwierdził, system Proof-of-Stake (PoS) Ethereum zapewnia większą decentralizację – niemal każdy może samodzielnie stake’ować ETH.

Przyszłość Bitcoina zagrożona?

Sassano wyraził też obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju Bitcoina, ponieważ nagrody za wydobycie nowych bloków w sieci zmniejszą się w ciągu następnych 8 lat (po dwóch kolejnych halvingach).

Zasugerował, że może to doprowadzić do dalszej centralizacji sieci, a tym samym zwiększy ryzyko ataku. Te problemy nie wystąpią w Ethereum.

Kolejne niepokojące dane: grupa programistów Bitcoina maleje, zaś Ethereum korzysta z większej puli ponad 170 aktywnych głównych programistów.

Sassano podkreślił, że jego analiza nie jest krytyką, a jedynie uczciwym porównaniem dwóch blockchainów.

Najważniejsza różnica pomiędzy blockchainami, o czym nie napisał, polega jednak na tym, że Ethereum tworzy dziś nowy rynekinteligentnych umów i tokenizacji.

Bitcoin pozostaje siecią do przechowywania wartości. Każdy, kto chce inwestować w BTC i ETH, powinien zrozumieć tę różnicę: lokowanie kapitału w BTC przypomina bardziej inwestycję w złoto, w Ethereum – w rynek spółek technologicznych.

Bitcoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.