Binance ma lukę w raporcie dot. swoich rezerw - twierdzi ekspert | Wiadomości | CrypS.

Binance ma lukę w raporcie dot. swoich rezerw – twierdzi ekspert

Karolina Zawodnik
Binance

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, algorytm używany przez największą na świecie giełdę kryptowalut pod względem dziennym obrotów, znany pod nazwą Proof of Reserve (PoR) może zawierać pewną lukę. O zagrożeniu tym poinformował Enrico Bottazzi z organizacji badawczej Privacy Scaling Explorations.


  • Wspomniana luka w PoR należącym do Binance dotyczy funkcji pożyczkowej i rozliczania tzw. fikcyjnych użytkowników,
  •  Ekspert z Privacy Scaling Explorations opisał szczegółowo potencjalne ryzyko ataku oraz zaproponował zmiany, aby wyeliminować wady w algorytmie.

Binance z luką w PoR?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Enrico Bottazzi, PoR należący do Binance podatny jest na potencjalny atak. Wykryta luka w algorytmie ma związek z funkcją pożyczkową oraz rozliczaniem tzw. fikcyjnych użytkowników. Mowa tu o nieistniejących rachunkach z pozycją kapitałową (dodatnią) w aktywach o niskiej płynności i pozycją dłużną (ujemną) w produktach o wysokiej płynności.

Badacz z Privacy Scaling Explorations podał przykład potencjalnego ataku, jaki mógłby zostać przeprowadzony. Fikcyjny użytkownik mógłby bowiem zaciągnąć pożyczkę w jednej kryptowalucie, wykorzystując inną jako zabezpieczenie.

Zgodnie z opisaną przez niego sytuacją, saldo wirtualnej waluty stanowiącej zabezpieczenie byłoby ujemne, podczas gdy saldo netto obu monet po przeliczeniu na dolary powinno być dodatnie. Utrzymując długi użytkowników, giełda nie mogłaby twierdzić, że jest wypłacalna, nawet, gdyby tak było. 

Co więcej, w przypadku wycofania przez użytkownika kryptowalut o dużej płynności, Binance niekoniecznie otrzymałby je od razu do swojej dyspozycji, ponadto byłby zobowiązany do upłynnienia aktywów o niskiej płynności.

Likwidacja może jednak nie być możliwa ze względu na zmieniające się warunki rynkowe, co naraża użytkownika na ryzyko braku możliwości wypłaty środków.

– zauważył Enrico Bottazzi.

Potencjalne rozwiązanie problemu

Ekspert, który zauważył lukę, zalecił dodanie zmiany do protokołu PoR, polegającej na dodaniu do algorytmu dodatkowych informacji o zabezpieczeniach i aktywach każdego klienta. Z kolei Binance proponował wcześniej włączenie logiki biznesowej pożyczek do schematu zk-SNARK . Ma to związek z utworzeniem trzeciego pola „zabezpieczenie” w konfiguracji tokena dla każdego użytkownika, wskazującego liczbę monet wykorzystanych, jako zabezpieczenie przy pożyczaniu innych aktywów.

Najnowszy raport dot. PoR od Binance datowany na 1 maja br., ujawnia, że na kontach użytkowników giełdy przechowywanych jest 581 758 monet BTC (ponad 35 mld dol.). Co więcej, wskazuje, iż rezerwy wspomnianej platformy przekraczają 106%.

Binance



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.