Banki nadal blokują konta posiadaczy kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Banki nadal blokują konta posiadaczy kryptowalut

Jacek Walewski

Pamiętacie, jak w Polsce jeszcze kilka lat temu zamykano rachunki bankowe firmom z rynku kryptowalut? Teraz coś podobnego dzieje się w Wielkiej Brytanii, USA i Unii Europejskiej.


  • Banki w USA i Wielkiej Brytanii, a nawet w Polsce blokują rachunki bankowe inwestorów z rynku kryptowalut,
  • Niedawno coś takiego spotkało znanego przedsiębiorcę i polskiego ekonomistę.

Banki biorą cię pod lupę. Zwłaszcza, jak masz coś wspólnego z kryptowalutami

Sprawie przyjrzał się teraz dziennikarz serwsiu CryptoSlate, Liam ‘Akiba’ Wrighy. Powód? Parę dni temu kupił “skromne 0,23 ETH”. Inwestycji dokonał za pośrednictwem aplikacji Revolut. Potem spróbował przelać te środki na swój portfel w sieci Ethereum, który “jest połączony z dobrze znaną domeną ENS“. I stało się coś dziwnego.

Ku mojemu zdziwieniu Revolut zablokował transakcję i pobrał opłaty z konta. Co więcej, zostało zamrożone całe moje konto bankowe, łącznie z kontem wspólnym z żoną

– wspomina redaktor.

Wszystko skończyło się prawie dobrze, ale dopiero “po kilku godzinach frustracji i zamieszania”. Konto na Revolut zostało odblokowane, a opłaty zwrócone. Dlaczego piszę “prawie“? Chodzi o to, że wspomniany “konkretny adres portfela pozostaje zablokowany, co uniemożliwia wysyłanie” na niego środków.

Najbardziej zainteresowany wysłał więc wiadomość do Revolut. Dlaczego, do cholery, blokuje się mu możliwość przesłania środków na jego adres?

Przedstawiciele [Revolut] nie byli w stanie udzielić jasnych wyjaśnień, powołując się na wewnętrzne zasady, które uniemożliwiają im podanie konkretnych powodów takich działań

– dodał dziennikarz.

Coś podobnego opisał John Paller, współzałożyciel konferencji ETH Denver. Bank Wells Fargo zamknął ostatnio jego konto i to po… 26 latach. Powód? Także nie wiadomo. Zapewne to efekt tego, że jest związany z rynkiem kryptowalut.

Caitlin Long, założycielka i dyrektor generalna Custodia Bank, odpowiedziała na post Pallera, wskazując na to, że sama widzi znaczny wzrost zapytań ze strony firm kryptowalutowych, które pilnie chcą zastąpić rachunki bankowe będące zamknięte przez swoje banki na konta w instytucji, którą ona zarządza.

Polacy nie gęsi i… też tracą konta w bankach

Podobne problemy występują w naszym kraju. Pod koniec marca ekonomista Krzysztof Piech opisał na X, co spotkało jego:

Czy bank ma prawo odpytywać mnie ze szczegółów mojego życia prywatnego? Taka sytuacja o poranku… (…). Problem jest systemowy – coraz więcej pieniędzy przepływa od tradycyjnych systemów bankowych do alternatywnych systemów finansowych – krypto.

Co się stało? Otóż znany polski ekspert z rynku blockchaina chciał kupić za 1000 zł kryptowalutę. W odpowiedzi bank zablokował jego konto.

Jak poradził mu Patryk Kempiński z RoboHero, jeżeli masz coś w Polsce wspólnego z kryptowalutami, omijaj pewne banki.

https://twitter.com/KempinskiPatryk/status/1772257557903507826




reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.