Awaria w Solana Foundation. Chodzi o punkty końcowe RPC

Awaria w Solana Foundation. Chodzi o punkty końcowe RPC

Redaktor: Michał Misiura
solana

Punkty końcowe RPC (Remote Procedure Call) prowadzone przez Solana Foundation są obecnie niedostępne. Punkty końcowe RPC – węzły, których niektóre aplikacje mogą używać do łączenia się z blockchainem – przeszły w stan offline z powodu błędu w testowej wersji klienta Solana Validator 1.14.


Przedstawiciele sieci Solana opublikowali wpis na Twitterze, zgodnie z którym „punkty końcowe RPC Solana Foundation i Explorer sieci głównej zostały wyłączone, ponieważ oprogramowanie węzłów RPC jest aktualizowane w następstwie błędu w wersji testowej 1.14”. Wyjaśniono również, że incydent nie wpłynął na zdolność Solany do produkcji nowych bloków – w przeciwieństwie do poprzednich awarii, które wstrzymywały ich produkcję na wiele godzin.

Mimo, że punkty końcowe RPC fundacji były wyłączone, prywatne RPC oferowane przez firmy takie jak Triton, QuickNode i Alchemy utrzymywały status „Online” i mogły być używane.

Incydent wpływa jedynie na punkty prowadzone przez Solana Foundation. Wielu prywatnych dostawców działa bez żadnych ograniczeń – powiedział Austin Federa, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Solana Foundation. Federa dodał, że fundacja utrzymuje niewielką część infrastruktury RPC sieci dla testów i swobodnego użytku.

Solana odrabia straty

W ubiegłym roku Solana doświadczyła 14 wyłączeń infrastruktury, które trwały łącznie 4 dni, 12 godzin 21 minut. Ostatni przestój sieci w październiku 2022 roku był spowodowany problemem z węzłem. Wyłączenia wywołały wśród społeczności obawy o funkcjonowanie sieci.

Tymczasem Solana bardzo udanie weszła w nowy rok. Po dramatycznym okresie końcówki 2022 roku w pierwszym tygodniu 2023 token SOL zyskał 37% wartości (13,65 USD). To dobra wiadomość dla natywnego tokena Solany, który w ostatnich tygodniach ubiegłego roku był wyceniany zaledwie na 8 USD.

solana



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.