CryptoCompare: Kryptowalutowy raport giełdowy [maj 2020]
Portal CryptoCompare opublikował raport podsumowujący ubiegły miesiąc na giełdach kryptowalut. Z danych wynika, że wszystkie platformy tradingowe zanotowały wzrost obrotów. Wolumen obrotów w zakresie instrumentów pochodnych zwiększył się o 32% i osiągnął najwyższy poziom w historii – 602 mld USD. Warto zauważyć, że kryptowalutowe instrumenty pochodne zwiększyły swój udział w rynku. Ogólna wartość transakcji typu spot wzrosła w maju tylko o 5% do 1,27 bln USD, co oznacza, że instrumenty pochodne stanowiły 32% rynku, w porównaniu z 27% w kwietniu.
Kluczowe punkty
Majowe wyniki platformy CME
Maj na platformie transakcyjnej CME cechował się znaczącym wzrostem wolumenu transakcji, co pozwoliło na odrobienie strat z nieco słabszego kwietnia. Imponujący wzrost był widoczny przede wszystkim w obszarze opcji. Ogólny wolumen obrotu opcji w maju osiągnął rekordową liczbę 5986 kontraktów. To 16 razy więcej niż w kwietniu. Wolumen obrotu kontraktów futures również wzrósł w porównaniu z kwietniem (o 36%) i w maju osiągnął liczbę 166 tys. kontraktów. Obrót instrumentami pochodnymi BTC na platformie CME wzrósł o 59% do poziomu 7,2 mld USD, co jest największą odnotowaną zmianą na wszystkich platformach wymiany (regulowanych i nieregulowanych).
Rekord obrotów na giełdzie Deribit
Giełda instrumentów pochodnych Deribit może pochwalić się kolejnym dziennym rekordem obrotów. 10 maja platforma zanotowała obrót w wysokości 196 mln USD na opcjach. W maju miesięczna wartość obrotu opcjami również osiągnęła najwyższy poziom w historii – 3,1 mld USD (wzrost o 109% i podwojenie wyniku 1,5 mld USD z kwietnia).
Rekordowy 10 maja 2020
Warto zwrócić również uwagę na dzień 10 maja, kiedy to zanotowano najwyższy majowy poziom obrotu – 64,7 mld USD. Wynik jest imponujący, jednak to wciąż mniej niż 30 kwietnia (66,2 mld USD) oraz mniej niż w rekordowym dotychczas dniu 13 marca (75,9 mld USD). Za większość tego wyniku odpowiadają giełdy „niższej kategorii” (49,9 mld USD), natomiast obrót giełd „najwyższej kategorii” wyniósł 14,9 mld USD.
Podział na giełdy niższej i wyższej kategorii
Rozróżnienie na giełdy najwyższej i niższych kategorii portal CryptoCompare wprowadził na potrzeby swojego wskaźnika Exchange Benchmark. Jego celem jest dostarczenie inwestorom, regulatorom oraz entuzjastom kryptowalut informacji na temat transparentności, jakości operacyjnej, statusu regulacyjnego, udostępniania danych, kadry zarządzającej oraz zdolności do monitorowania transakcji i wykrywania nielegalnej aktywności przez giełdy. CryptoCompare nie skupia się jednak na niedociągnięciach, a wyróżnia giełdy, które działają w sposób pozwalający na prowadzenie uczciwej wymiany i zapewniają bezpieczeństwo inwestycji.
W maju wolumen obrotu giełd najwyższej kategorii wzrósł o 12,6% do poziomu 275 mld USD, a w przypadku giełd niższych kategorii wzrost ten wyniósł zaledwie 0,2% i osiągnął poziom 858 mld USD.
Podział giełd na kategorie w oparciu o rygorystyczną metodologię Exchange Benchmark pozwala na stworzenie obrazu, który znacznie dokładniej wskazuje kierunek, w jakim podąża rynek. Poniższy wykres wskazuje, że 10 maja 2020 roku giełdy najwyższej kategorii zanotowały podobny wzrost wolumenu obrotów.
Analiza makro i segmentacja rynku
Giełdy, które naliczają tradycyjną prowizje typu taker odpowiadały za 77% ogólnego wolumenu wymiany w maju, natomiast giełdy, które wprowadziły prowizje TFM (trans-fee mining) stanowiły mniej niż 23%. W poprzednim miesiącu giełdy z prowizjami typu taker odpowiadały za 78% ogólnego wolumenu obrotu.
W maju na giełdach naliczających prowizje taker/maker zawarto transakcje na łączną kwotę 868 mld USD (wzrost o 1% w stosunku do kwietnia), a na giełdach stosujących modele TFM kwota ta wyniosła 256 mld USD (wzrost o 9% w porównaniu z kwietniem).
Wielkość obrotu na wielu czołowych giełdach z najwyższej kategorii w porównaniu z kwietniem wzrosła średnio o 26%.
Pod względem wielkości obrotu w maju największą giełdą z najwyższej kategorii była Binance, która zanotowała wynik 57,2 mld USD (wzrost o 18,2%). Kolejne pozycje zajęły giełdy OKEx z 52,1 mld USD (wzrost o 25,7%) oraz Coinbase z wynikiem $11,2 mld USD (wzrost o 22,4%).
Głównymi graczami pod względem wielkości obrotu w maju, w odniesieniu do pozostałych giełd najwyższej kategorii, były Binance i OKEx.
Wielkość wymiany BTC na waluty fiducjarne i stablecoiny
Wymiana BTC na USDT spadła w maju o 7% do poziomu 14,9 mln BTC w porównaniu z 16,1 mln BTC w kwietniu. Dla kontrastu, wymiana na USD i JPY wzrosła odpowiednio do 2,0 mln BTC (wzrost o 12%) i 1,5 mln BTC (wzrost o 28%). Rynki EUR i KRW wzrosły opdowiednio o 17% i 21%.
Stablecoiny USDC i PAX zanotowały widoczny spadek pod względem wielkości wymiany na BTC. Rynki BTC/USDC i BTC/PAX w maju osiągnęły wielkość odpowiednio 0,18 mln BTC (spadek o 78%) i 0,03 mln BTC (spadek o 97%).
Mimo spadku o 98% para BTC/USDT wciąż stanowi większość wymiany BTC na stablecoiny. BTC/USDC oraz BTC/PAX straciły udział w rynku, jaki zdobyły sobie w poprzednich miesiącach i obecnie odpowiadają łącznie za mniej niż 2% rynku.
Instrumenty pochodne
Wolumen obrotu instrumentów pochodnych wzrósł w maju o 32% i osiągnął rekordowy poziom 602 mld USD. Jednocześnie łączna wielkość transakcji spot wzrosła o 5% do poziomu 1,27 bln USD. W efekcie, w maju instrumenty pochodne zyskały 32% udziału w rynku (w porównaniu do 27% w kwietniu).
Wszystkie instrumenty pochodne zanotowały znaczące wzrosty pod względem wielkości obrotu w kwietniu. Największym może pochwalić się instytucjonalny gracz CME, który zwiększył tę wartość o 59% do poziomu 7,2 mld USD.
Największą giełdą instrumentów pochodnych było zaś Huobi, które zanotowało obrót w wysokości 176 mld USD (wzrost o 29% od kwietnia). Kolejne miejsca zajęły OKEx i Binance z wynikami 152 mld USD (wzrost o 33%) i 139 mld USD (wzrost o 58%).
BitMEX osiągnał obrót 94,8 mld USD (wzrost o 37%), a Deribit zanotował wzrost o 22% do poziomu 13,4 mld USD.
Mimo znaczących wzrostów wielkości obrotu w porównaniu z poprzednim miesiącem, w maju nie zanotowano dziennych rekordów pod względem wielkości obrotu u głównych graczy.
Opcje
10 maja giełda instrumentów pochodnych Deribit zanotowała dzienny rekord pod względem obrotu opcjami, osiągając wynik 196 mln USD. Ponadto w maju łączny obrót opcjami na giełdzie Deribit osiągnął najwyższy wynik w historii. Suma transakcji to 3,06 mld USD, co jest wzrostem o 109% w porównaniu z kwietniem (1,47 mld USD).
Obrót instytucjonalny CME
Wielkość obrotu kontraktami futures na giełdzie CME odbudowała się w porównaniu z kwietniem i wzrosła o 36% pod względem liczby kontraktów osiągając w maju wynik 166 tysięcy. Liczba kontraktów opcyjnych wzrosła aż 16-krotnie w porównaniu z kwietniem i osiągnęła poziom 5986 kontraktów. 28 maja CME zanotowała również rekordową dzienną liczbę zawartych kontraktów opcyjnych BTC (1418).
Opracowanie przygotowane na podstawie raportu CryptoCompare za Maj 2020 (link).
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.