Grayscale pozywa SEC po odrzuceniu wniosku o rejestrację bitcoinowego ETF-u | Wiadomości | CrypS.

Grayscale pozywa SEC po odrzuceniu wniosku o rejestrację bitcoinowego ETF-u

Redaktor: Albert Czajkowski
Spór Ripple SEC

Firma Grayscale Investments pozwała amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaledwie godzinę po tym, jak regulator odrzucił jej wniosek o przekształcenie flagowego produktu Grayscale Bitcoin Trust w fundusz giełdowy ETF.


SEC odrzuciła wniosek Grayscale, powołując się na obawy dotyczące manipulacji rynkowych, roli Tethera w szerszym ekosystemie bitcoina i braku umowy o dzieleniu się nadzorem między „regulowanym rynkiem o znaczącym rozmiarze” a regulowaną giełdą.

Grayscale chce ponownego rozpatrzenia wniosku

W pozwie firma Grayscale zwraca się do sądu apelacyjnego Dystryktu Kolumbii o ponowne rozpatrzenie postanowienia SEC. Firma inwestycyjna już wcześniej zapowiadała, że w przypadku odrzucenia wniosku jest gotowa do wystąpienia na drogę sądową. W tym celu Grayscale korzysta z pomocy Dona Verrilliego, byłego Radcy generalnego Stanów Zjednoczonych z czasów administraci Baracka Obamy.

Firma inwestycyjna będzie wskazywać, że SEC powinien dopuścić produkty, które są podobne do innych produktów już obecnych na rynku, w tym przypadku funduszy BTC opartych o kontrakty terminowe. Verrilli stwierdził niedawno, że zatwierdzenie przez SEC funduszy ETF opartych o kontrakty terminowe wskazuje, że rynek bazowy musi być postrzegany jako wiarygodny.

– To jest miejsce, w którym zdrowy rozsądek ma naprawdę ważną rolę do odegrania. Obecnie mamy sytuację, w której SEC zatwierdza fundusze bitcoinowe oparte o kontrakty terminowe. Aby to zrobić, regulator musiał ustalić, że jest to zgodne z prawem dotyczącym papierów wartościowych, a w szczególności, że nie zachodziły przesłanki wskazujące na możliwość oszustwa i manipulacji dotyczącego produktu bazowego – powiedział Don Verrilli.

SEC zasłania się innym regulatorem

Do tej pory tylko garstka bitcoinowych ETF-ów opartych o kontrakty terminowe została zatwierdzona do obrotu. Zwolennicy funduszy ETF argumentują, że rynki kontraktów terminowych są przecież oparte na bazowej cenie bitcoina, jednak SEC wskazuje, że rynek kontraktów terminowych CME jest regulowany przez Commodity Futures Trading Commission (CFTC), a nie SEC.

Spór Ripple SECreklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.