AI pomaga hakerom z Korei Płn. dobrać się do swoich ofiar. Polują na użytkowników tych platform | Wiadomości | CrypS.

AI pomaga hakerom z Korei Płn. dobrać się do swoich ofiar. Polują na użytkowników tych platform

Hakerzy z Korei Płn. mają nowego sojusznika. To sztuczna inteligencja. Sprawą zajął się „Financial Times”.


  • Hakerzy zaczynają korzystać z AI.
  • Wykorzystują tę technologię, by łatwiej manipulować użytkownikami social mediów.

Hakerzy korzystają z AI

Pracownik wywiadu Korei Południowej zdradził redakcji „Financial Times”, że hakerzy powiązani z reżimem Kimów wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję, która pomaga im w popełnianiu przestępstw.

To poważny problem. W 2023 r. z 1,62 mln prób włamań do systemów informatycznych południowokoreańskich firm i agencji rządowych w ponad 80% było powiązanych z Koreą Północną.

Często jednak północnokoreańscy hakerzy przegrywali na tym polu. A to ze względu na słabą znajomość niuansów dot. języka czy lokalnej specyfiki rynku. Teraz może się to zmienić.

Wiceprezes ds. badań Chainalytic, Erin Plante, zauważyła, że ​​hakerzy sięgną po AI, by stać się skuteczniejszymi w swoich atakach.

Północnokoreańskie grupy hakerów tworzą wiarygodne profile rekruterów na profesjonalnych stronach, takich jak LinkedIn. Generacyjne sieci neuronowe pomagają im komunikować się, wysyłać wiadomości, tworzyć obrazy i nową tożsamość – wszystko, czego potrzebują, aby zbudować bliską relację z ofiarą

– powiedziała.

Opisała konkretny przypadek ataku. Hakerzy z Korei Płn. oszukali starszego inżyniera na japońskiej giełdzie kryptowalut, podając się za przedstawicieli singapurskiej firmy. Poprosili go wykonanie „testu technicznego” poprzez pobranie oprogramowania, które okazało się być wirusem – programem phishingowym.

W ten sposób hakerzy mogą atakować użytkowników nie tylko LinkedIna, ale też Facebooka, X czy innych social mediów. Manipulując nimi mogą próbować okraść ich z kryptowalut lub – co gorsza – włamywać się do systemów informatycznych firm, w których pracują ich ofiary.

Hakerzy od dawna interesują się AI

Hyuk Kim, pracownik naukowy z  Centrum Badań nad Nieproliferacją, zauważa, że w ciągu ostatnich dwóch dekad północnokoreańscy badacze opublikowali „setki artykułów” na temat sztucznej inteligencji. Pokazuje to, że od dawna widzieli w niej potencjał.

I tak np. w 2022 roku wskazywali na metodę uczenia maszynowego w symulowaniu działań wojskowych. W innym tego typu artykule analizowali, w jaki sposób duże modele językowe mogą pomóc w obsłudze reaktora jądrowego.

Kim pociesza jednak, że mimo wielu lat pracy, “złożoność północnokoreańskich systemów sztucznej inteligencji jest wciąż w powijakach”.

Pytanie, czy dzięki działalności szpiegowskiej czy hakerskiej reżim Kimów szybko nie zbuduje systemów AI podobnych do tych należących do Zachodu. Lub nie zaprojektuje nawet czegoś o wiele groźniejszego.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.