Adwokat Vinnika odwołuje się od wyroku 5 lat więzienia | Wiadomości | CrypS.

Adwokat Vinnika odwołuje się od wyroku 5 lat więzienia

Redakcja
aleksander winnik skazany na 5 lat więzienia we francji - zdjęcie z aresztowania winnika w 2017 roku, bloomberg

Zespół obrony Alexandra Vinnika, który został skazany na pięć lat więzienia za pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut, nie zgadza się z decyzją sądu.

Według raportu rosyjskiej agencji informacyjnej Kommersant z dnia 18 grudnia, adwokat Vinnika – Frederic Belot, odwołał się od wyroku francuskiego sądu, twierdząc, że oskarżony nie brał udziału w żadnych operacjach prania pieniędzy.

Powołując się na wyrok z 6 grudnia oskarżający Vinnika o “pranie brudnych pieniędzy w ramach zorganizowanej grupy przestępczej”, Belot podkreślił, że “grupa przestępcza” nie może składać się z jednej osoby. “Sąd nie wymienił nawet jednego nazwiska osoby, nawet rzekomo należącej do tej grupy” – powiedział Belot.

Vinnik ofiarą anonimowych pracodawców?

Według prawnika, Vinnik był raczej ofiarą swoich anonimowych “pracodawców” na nieistniejącej już giełdzie kryptowalut BTC-e. Jego zaangażowanie w zarządzanie platformą nie zostało udowodnione:

“Vinnik był tylko pełnoetatowym handlarzem i nie brał udziału, przynajmniej świadomie, w żadnych operacjach prania pieniędzy”

– oświadczył Belot.

Obrona Vinnika oczekuje, że sąd rozpatrzy apelację w ciągu czterech miesięcy. Prawnicy argumentowali również, że wyrok sądu w Paryżu był oparty na dochodzeniu, w które ingerowały amerykańskie agencje wywiadowcze. Zgodnie z raportem, w przypadku ewentualnej ekstradycji do USA, Vinnikowi grozi nawet 50 lat pozbawienia wolności.

Znany potocznie jako “Mr. Bitcoin”, Vinnik jest twórcą globalnego scamu, który wyprał ponad 4 miliardy dolarów kapitału przepływającego przez BTC-e. Ponad trzy lata po aresztowaniu w Grecji, na początku grudnia 2020 roku w końcu odbył się jego proces. Vinnik wcześniej zaprzeczał oskarżeniom, twierdząc że był tylko pracownikiem firmy.

aleksander winnik skazany na 5 lat więzienia we francji - zdjęcie z aresztowania winnika w 2017 roku, bloombergreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.