93% konfiskat w dochodzeniach IRS dotyczy kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

93% konfiskat w dochodzeniach IRS dotyczy kryptowalut

Zerelik Maciej
irs 1040 formularz

Amerykański Urząd Skarbowy (IRS) opublikował raport, który szczegółowo opisuje stopień, w jakim kryptowaluty występują w dochodzeniach kryminalnych.

Według raportu, 93% wszystkich konfiskat dokonanych przez zespół Criminal Investigations (CI) obejmuje kryptowaluty. W sumie zespół CI skonfiskował cyfrowe waluty o wartości 3,5 miliarda dolarów.

W ramach ciągłych wysiłków CI w zwalczaniu przestępstw finansowych, oddział ten spędził ostatnie sześć lat na tworzeniu dedykowanego programu cyberprzestępczości – Cyber Crime Unit (CCU). Jest on poświęcony rozwiązaniu problemu „wykładniczego wzrostu” cyberprzestępczości. W raporcie IRS czytamy:

Te przestępstwa prawie zawsze wiążą się z wykorzystaniem kryptowalut w celu ułatwienia działalności przestępczej.

Największe sprawy IRS dotyczące kryptowalut

Raport IRS wspomina niektóre z największych konfiskat związanych z kryptowalutami w historii organizacji i branży.

Jeden z przykładów pojawił się w kwietniu tego roku. Rosyjsko-szwedzki obywatel – Roman Sterlingov został aresztowany pod zarzutami „prowadzenia najdłużej działającej usługi prania pieniędzy w darknecie”.

Od 2011 roku, Sterlingov prowadził usługę mieszania o nazwie Bitcoin Fog. W czasie swojej działalności Bitcoin Fog wyprał ponad 1,2 miliona Bitcoinów, które w tamtym czasie były wyceniane na około 335 milionów dolarów.

Większość tej kryptowaluty pochodziła z darknetowych rynków i była powiązana z nielegalnymi narkotykami, oszustwami komputerowymi i nadużyciami oraz kradzieżą tożsamości.

Innym przykładem jest sprawa z lipca 2021 roku, kiedy Roger Nils-Jones Karlsson został skazany na 15 lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy, oszustwa związane z papierami wartościowymi i oszustwa przewodowe.

Karlsson prowadził schemat oszustw inwestycyjnych od 2011 r. Do jego aresztowania w Tajlandii w czerwcu 2019 r. Karlsson nakłonił ofiary do zakupu akcji w schemacie o nazwie „Eastern Metal Securities” przy użyciu kryptowalut, takich jak Bitcoin i innych platform płatności online.

irs 1040 formularz
reklama
reklama