5 najgorszych krajów pod względem opodatkowania kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

5 najgorszych krajów pod względem opodatkowania kryptowalut

Redaktor: Michał Misiura
Spowolnienie zainteresowania kryptowalutami będzie kontynuowane przez resztę roku

Zasady opodatkowania kryptowalut znacznie różnią się w poszczególnych krajach, a niektóre jurysdykcje przyjęły w tym zakresie wyjątkowo twardą politykę.


W nowym badaniu przeprowadzonym przez firmę analityczną Coincub, Belgia jest określana jako najgorszy kraj na świecie pod względem opodatkowania kryptowalut dla mieszkańców. Analitycy sporządzili wewnętrzny ranking uwzględniający aspekty podatkowe, takie jak podatki od dochodów z kryptowalut lub zysków kapitałowych z kryptowalut.

Belgia jest znana z wysokiego 33% podatku od zysków kapitałowych z transakcji kryptowalutowych, a także nawet 50% podatku od profesjonalnych dochodów z transakcji kryptowalutowych. Belgia przyjęła surowe zasady opodatkowania kryptowalut już w 2017 roku.

Podatek w Islandii to nawet 46%

Zgodnie z rankingiem Coincub, wśród najmniej przyjaznych krajów pod względem opodatkowania kryptowalut znajdują się jeszcze Islandia, Izrael, Filipiny i Japonia.

W Islandii wszelkie zyski z kryptowalut do 7000 USD podlegają podatkowi poniżej 40%, podczas gdy większe zyski są objęte podatkiem w wysokości 46%. W ramach izraelskiego systemu podatkowego sprzedaż kryptowalut jest zwykle objęta podatkiem od zysków kapitałowych, który wynosi do 33%. Z drugiej strony, jeśli handel kryptowalutami wiąże się z podatkiem od dochodów z działalności gospodarczej, może on sięgnąć nawet 50%.

Na Filipinach nie ma podatku od dochodów z kryptowalut poniżej 4500 USD, ale dochody powyżej tego pułapu podlegają opodatkowaniu w wysokości nawet 35%. Rząd Filipin dyskutował również o nowych podatkach od kryptowalut, które miałyby zostać wprowadzone do 2024 roku, wzbudzając obawy, że Manila może pójść w ślady Indii i nałożyć 30% podatek liniowy na wszystkie dochody z kryptowalut.

Pierwszą piątkę zamyka Japonia, w której stosowany jest progresywny system stawek podatkowych dla dochodów z kategorii „Różne” (tam klasyfikowane są kryptowaluty). Stawka podatku waha się od 5% do 45%, w zależności od wysokości całkowitych zysków.

Niemcy najbardziej przyjaznym krajem

Badanie Coincub wskazało również szereg krajów, które zapewniają zachęty dla obywateli i mają znacznie bardziej korzystną politykę podatkową dotyczącą kryptowalut. Na szczycie tej listy znajdują się Niemcy, ponieważ każdy obywatel, który przetrzymuje kryptowalutę przez minimum rok, nie płaci podatku od zysków kapitałowych przy sprzedaży lub konwersji swojej kryptowaluty. Inne kraje przyjazne kryptowalutom to m.in. Włochy, Szwajcaria, Singapur i Słowenia.

Spowolnienie zainteresowania kryptowalutami będzie kontynuowane przez resztę roku



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.