Zimbabwe tworzy cyfrową walutę popartą 140kg złota | Wiadomości | CrypS.

Zimbabwe tworzy cyfrową walutę popartą 140kg złota

Dawid Kucharczyk
zimbabwe wyemituje cyfrową walutę opartą na złocie

Władze Zimbabwe wyemitowały cyfrową walutę popartą rezerwą złota o łącznej wadze 140 kg. Odbyło się to pomimo ostrzeżenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że polityka ta może uszczuplić rezerwy kraju.


Bank centralny otrzymał już 135 wniosków o zakup cyfrowych tokenów wspieranych złotem o łącznej wartości 14 miliardów dolarów Zimbabwe (12 milionów USD). Władze kraju zapowiedziały, że druga aukcja odbędzie się 18 maja 2023 roku.

Dolar zimbabweński w 2023 roku stracił ponad 40% wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. W związku z gwałtownym spadkiem wartości lokalnej waluty, rośnie popyt na USD.

Minister finansów afrykańskiego kraju, Mthuli Ncube, powiedział, że znaczna część krajowych transakcji była obecnie przeprowadzana w obcej walucie. Reserve Bank of Zimbabwe (RBZ) tłumaczył plany uruchomienia CBDC opartego na złocie potrzebą stabilizacji krajowej waluty.

Według szefa RBZ – Rjona Mangudiya, wykorzystanie rezerw złota powstrzyma spadek wartości dolara zimbabweńskiego, pomoże w walce z inflacją i zmniejszy popyt na dolary amerykańskie.

MFW ma obiekcje

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do władz Zimbabwe o zastąpienie wprowadzenia cyfrowej monety państwowej opartej na złocie zliberalizowanym prawem walutowym. MFW uważa, że emisja CBDC nie pomoże w rozwiązaniu problemów makroekonomicznych, takich jak niestabilność lokalnej waluty.

Specjaliści funduszu są pewni: najlepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie ograniczeń dotyczących kursu walutowego, z którego korzystają banki, autoryzowani dealerzy i przedsiębiorstwa.

zimbabwe wyemituje cyfrową walutę opartą na złocie



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.