Zespół Floki Inu pożarł się z topową giełdą, w wyniku czego kurs memecoina wystrzelił | Wiadomości | CrypS.

Zespół Floki Inu pożarł się z topową giełdą, w wyniku czego kurs memecoina wystrzelił

Redaktor: Albert Czajkowski
Kryptowaluty

Zespoły zajmujące się giełdą kryptowalut Bitget i protokołem Web3 Floki zarzuciły sobie nawzajem rzekome wprowadzanie inwestorów w błąd. W tle mamy wystrzał kursu popularnego memecoina.


Floki vs. Bitget

Zespoły stojące za Floki Inu i giełdą kryptowalut Bitget przerzucają się oskarżeniami o manipulacje na rynku po tym, jak token protokołu TokenFi (TOKEN) został wystawiony na platformie handlowej, a potem usunięty przez Bitget.

TokenFi to platforma firmy Floki, której celem jest wykorzystanie fenomenu tokenizacji poprzez oferowanie usług dot. kryptowalut i tokenizacji aktywów.

Według danych od Dextools wolumen obrotu TokenFi odnotował ostatnio znaczny wzrost. W ciągu ostatnich 24 godzin wolumen wzrósł o ponad 30%, osiągając poziom aż 5,5 miliona USD.

Wszystko dzieje się jednak w dziwnych okolicznościach. Zespoły odpowiedzialne za Floki Inu i giełdę kryptowalut Bitget oskarżają się nawzajem o manipulowanie rynkiem. Zespół Floki twierdzi, że Bitget umieścił token na swojej liście tokenów przed jego oficjalnym uruchomieniem.

Z drugiej strony Bitget oskarża zespół Floki o to, że ten dopuszcza się manipulacji na rynku poprzez sprawowanie kontroli nad początkową płynnością. Temu też giełda usunęła projekt ze swojej listy tokenów.

Zacznijmy jednak od początku. Według zespołu Floki w dniu 18 października do zdecentralizowanej organizacji autonomicznej Floki (DAO) skierowano propozycję dot. planu programu stake’owania. W międzyczasie zespół rozmawiał ze scentralizowanymi giełdami, aby wystawić na nich TokenFi. Nazwa tokena nie została jednak ujawniona w propozycji DAO.

Informacja ta została ujawniona zaś wielu scentralizowanym giełdom. Te poproszono, aby nie umieszczały tokena na swoich platformach przez co najmniej siedem dni po jego uruchomieniu, ponieważ naruszyłoby to zasady zarządzania ustanowione przez DAO. Wszystkie giełdy zgodziły się na ten warunek.

Wyjątkiem okazał się Bitget, który nie odczekał 7 dni i od razu umieścili token na swojej liście i to przed jego uruchomieniem. Oznaczało to, że token nie był dostępny w sprzedaży w momencie umieszczenia go na Bitget.

26 października Floki wysłał ostrzeżenie do inwestorów, że wszelkie obecne notowania tokena na scentralizowanych giełdach są nieautoryzowane. Innymi słowy Bitget wystawił TOKEN na giełdzie, nie mając go do sprzedania swoim klientom. W rezultacie nie był w stanie przetworzyć wypłat.

Dane Coincodex pokazują, że cena początkowa tokena wynosiła 0,00005011 USD. Premiera miała miejsce 28 października. Cena wzrosła niemal natychmiast do 0,005850 USD, co oznacza wzrost o 11,574%. W momencie publikacji tego artykułu kurs jest na poziomie 0,006053 USD za token.

Wykres cenowy Floki Inu na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Floki twierdzi, że Bitget następnie próbował kupić tokeny ze skarbca TokenFi z 90% rabatem w stosunku do aktualnej ceny rynkowej, na co zespół nie wyraził zgody. W odpowiedzi na tę odmowę Bitget usunął projekt ze swojej platformy.

Wersja Bitget

Zgodnie z postem Bitget, TOKEN został umieszczony na giełdzie 27 października 2023 r. Zespół Bitget zauważył, że TOKEN charakteryzował się „znacznymi wahaniami cen”. Ze względu na owe duże wahania giełda podejrzewała zespół programistów o „manipulację rynkiem poprzez  kontrolowanie początkowej płynności”.

Bitget twierdzi, że do puli tokena dodano początkową płynność o wartości zaledwie 2000 USD. Firma zarzuca też twórcom tokena „nieprzejrzystą gospodarkę i niejasny harmonogram nabywania uprawnień”.

W swoim oświadczeniu Bitget zaoferował odkupienie wszystkich tokenów, które sprzedało swoim klientom.

 

Zespół Floki odrzucił twierdzenie Bitget, że dostarczył jedynie tokeny o wartości 2000 USD w swojej początkowej puli płynności. Według wersji twórców memecoina uzyskano prawie 2 miliony USD płynności. Opublikowano zrzut ekranu z DEXTswap pokazujący dostępną kwotę.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.