Współzałożyciel OneCoin przyznaje się do oszustwa i prania pieniędzy | Wiadomości | CrypS.

Współzałożyciel OneCoin przyznaje się do oszustwa i prania pieniędzy

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
onecoin

Współzałożyciel piramidy kryptowalutowej OneCoin Sebastian Greenwood przyznał się do winy w związku z zarzutami dotyczącymi oszustwa i prania pieniędzy.


Prokurator południowego okręgu Nowego Jorku Damian Williams powiedział:

Greenwood i jego współpracownicy, w tym uciekinier Ruja Ignatova, wyłudzili od niczego niepodejrzewających ofiar miliardy dolarów, twierdząc, że OneCoin stanie się ‘zabójcą bitcoina’. W rzeczywistości monety OneCoin były całkowicie bezwartościowe.

W 2014 roku Ignatova i Greenwood założyli OneCoin, który początkowo był pozycjonowany jako kryptowaluta, która da szybko zarobić. Inwestorzy jednak czerpali zyski nie tylko ze wzrostu ceny aktywa, ale także z wprowadzania nowych uczestników do programu.

Greenwood został aresztowany w 2018 roku w Tajlandii. Miejsce pobytu Ignatovej jest nieznane od 2017 roku. Szkody wynikające z działalności OneCoin szacowane są na 4 mld dolarów.

Wiosną 2019 roku Konstantin Ignatov, brat założyciela OneCoin, został zatrzymany na lotnisku w Los Angeles. Następnie przyznał się do winy w związku z kilkoma zarzutami.

W listopadzie 2019 r. sąd w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku uznał prawnika OneCoin Marka Scotta za winnego wyprania prawie 400 mln USD. Ignatova została oskarżona w USA zaocznie.

W sierpniu 2021 r. włoskie władze oskarżyły 14 osób związanych z OneCoin o kwalifikowane oszustwo. Według organów ścigania, przez lokalne banki przeszły transakcje o łącznej wartości około 11 mln euro na rzecz piramidy finansowej.

Przypomnijmy, że wiosną 2022 roku Europol dodał Ruję Ignatovą do listy najbardziej poszukiwanych przestępców i zaoferował nagrodę w wysokości do 5 tys. euro za “ważne informacje na jej temat”. Założyciel OneCoin został później umieszczony na podobnej liście przez FBI.

onecoin



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.