Właściciel Bitstamp w sądowym sporze z założycielem giełdy | Wiadomości | CrypS.

Właściciel Bitstamp w sądowym sporze z założycielem giełdy

Redaktor: Albert Czajkowski
bitstamp giełda kryptowalut

9,8% udziałów w giełdzie kryptowalutowej Bitstamp znalazło się w centrum bitwy prawnej pomiędzy właścicielem większościowego pakietu akcji giełdy i jej byłym dyrektorem generalnym. Południowokoreański miliarder, który nabył giełdę trzy lata temu, zdecydowanie zaprzeczył w sądzie słowom byłego dyrektora i stwierdził, że nie istniała żadna umowa, która zabraniała mu przejęcia pozostałych 9,8% udziałów po obniżonej cenie.

W październiku 2018 roku Bitstamp Holdings NV – podmiot inwestycyjny należący do firmy NXMH o wartości 3 mld USD – nabył większościowy pakiet udziałów w Bitstamp. Założyciel giełdy Nejc Kodrič, który pełnił wówczas funkcję dyrektora generalnego, utrzymał 9,8% udziałów. Dwa lata później został on usunięty ze stanowiska, a w zeszłym miesiącu złożył pozew przeciwko nowym właścicielom.

9,8% akcji za 13,46 mln USD

Według doniesień medialnych, Kodrič twierdził, że nowy właściciel próbował zmusić go do sprzedaży swojego udziału po cenie, która „znacząco odbiega od obecnej wartości akcji”. W pozwie złożonym w sądzie w Londynie twierdził, że firma NXMH zmuszała go do sprzedaży pakietu akcji za 13,46 mln USD.

Teraz to firma NXMH odpiera atak byłego dyrektora. W piśmie złożonym w sądzie spółka twierdzi, że podpisała umowę z Kodričem w momencie przejęcia, aby nabyć jego akcje po obniżonej cenie na podstawie wynegocjowanej wówczas opcji kupna.

NXMH odrzuca twierdzenia Kodriča

Kodrič twierdził wcześniej, że otrzymał zapewnienie od Hendricka Ghysa, którego NXMH powołało do zarządu Bitstamp po przejęciu giełdy, że opcje nie zostaną wykonane w czasie, gdy giełda będzie dążyć do IPO przy wycenie na poziomie 1 mld USD. Przy okazji branża kryptowalutowa dowiedziała się, że Bitstamp planuje wejść na giełdę.

Firma NXMH odrzuciła twierdzenia byłego dyrektora i zapewnia, że nie dała Kodričowi żadnych takich obietnic, ani nie była do tego upoważniona. Firma, która jest własnością południowokoreańskiego miliardera z branży gier Jung-ju Kima, odrzuciła również twierdzenia, że powiedziała byłemu dyrektorowi, że jego obecność jest kluczowa w przeprowadzeniu IPO.

bitstamp giełda kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.