Władze Nowej Zelandii zamroziły 90 milionów dolarów powiązanych z BTC-e | Wiadomości | CrypS.

Władze Nowej Zelandii zamroziły 90 milionów dolarów powiązanych z BTC-e

Zerelik Maciej
dolary banknoty

Nowozelandzka policja odzyskała 90 milionów dolarów związanych ze sprawą prania pieniędzy za pomocą bitcoina, przez Alexandrowa Vinnika. Vinnik był oskarżony o wypranie 300 000 BTC w ciągu 6 lat swojej działalności.

Nowa Zelandia zamroziła 90 mln dolarów

Jak poinformował portal Jared Savage at the New Zealand Herald, policyjna jednostka ds. odzyskiwania mienia zamroziła około 140 milionów NZD (90 milionów dolarów) kontrolowanych przez firmę, która miała powiązania z Alexandrowem Vinnikiem

Komisarz policji Andrew Coster stwierdził, że władze lokalne koordynowały działania w tej sprawie z urzędem skarbowym Stanów Zjednoczonych.

Według Costera odzyskane pieniądze „prawdopodobnie odzwierciedlają zysk uzyskany w ramach wykorzystania tysięcy, jeśli nie setek tysięcy ludzi na całym świecie, w wyniku cyberprzestępczości i przestępczości zorganizowanej”.

Pranie brudnych pieniędzy i aresztowanie

Vinnik został oskarżony o wypranie 300 000 bitcoinów (BTC) w ciągu sześciu lat za pośrednictwem giełdy BTC-e, jednej z największych ówczesnych platform kryptowalutowych na świecie. Niektóre z tych środków mogły pochodzić nawet z włamania na japońską giełdę Mt. Gox.

Rosyjski obywatel znany jako „Mr. Bitcoin” został aresztowany podczas wakacji w Grecji w 2017 roku i poddany ekstradycji do Francji na początku tego roku. W momencie pisania tego artykułu, Vinnik nadal przebywa we Francji, oczekując na postawienie przez prokuraturę oskarżenia o pranie brudnych pieniędzy, wymuszenia i spisek. Być może zostanie on poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych lub swojej ojczystej Rosji.

dolary banknoty
reklama
reklama