W metaverse odbyła się pierwsza operacja chirurgiczna | Wiadomości | CrypS.

W metaverse odbyła się pierwsza operacja chirurgiczna

Autor: Anna Sutowicz
Decentraland ma 379 aktywnych użytkowników

W metaverse odbyła się pierwsza zdalna operacja chirurgiczna. Jeden lekarz był z pacjentem, drugi w innym kraju oddalonym o 900 km.


Portugalski lekarz Pedro Gouveia operował w Lizbonie. Założył okulary rozszerzonej rzeczywistości, które pozwoliły hiszpańskiemu lekarzowi Rogelio Andrés-Luna nadzorować operację z Saragossy w Hiszpanii. Dzięki metaverse operacja odbyła się tak, jakby dwaj chirurdzy znajdowali się w tym samym pomieszczeniu.

Dr Pedro Gouveia nosił gogle do rzeczywistości mieszanej – Hololens 2. Nie tylko widział przed sobą pacjenta, ale także mógł czytać informacje wyświetlane na wewnętrznej soczewce gogli. Dr Rogelio Andrés-Luna znajdował się 900 km od miejsca operacji. W rzeczywistości był na scenie na Kongresie Hiszpańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Piersi. Wraz z dr Gouveią zademonstrował najnowszy sposób zdalnego nadzoru chirurgicznego.

Wykorzystano prywatną sieć 5G

Wszystko, czego potrzebował dr Andrés-Luna to laptop. Został połączony z goglami dr Gouveia za pośrednictwem prywatnej sieci 5G przy użyciu niemieckiego oprogramowania. Chirurdzy celowo nie korzystali z technologii 4G lub z Wifi. Dr Gouveia powiedział, że 5G zmniejsza opóźnienie do kilku milisekund. Dlatego było to tak ważne w kontekście przeprowadzonego eksperymentu. Mimo tego, że lekarzy dzieliła znaczna odległość, poinformowali, że operacja przebiegła pomyślnie i tak, jakby chirurg nadzorujący stał obok chirurga wykonującego.

Dr Andrés-Luna powiedział:

Dałem wskazówki mojemu „uczniowi”. Udało mi się wskazać strony, w których musiał być wyjątkowo ostrożny, i pokazać mu zdjęcia lub filmy. Byliśmy w stałym kontakcie audiowizualnym.

Zdalne uczestnictwo w operacjach

Dr Gouveia twierdzi, że obecna technologia może być wykorzystywana przez studentów chirurgii do zdalnego uczestnictwa w operacjach chirurgicznych:

Przełom, jakie przyniosą technologie immersyjne, poprzez zdalny mentoring/opiekę, otworzą nową erę: wykorzystania tak zwanego „metawersu” w podyplomowej edukacji medycznej. Metaverse jest definiowany jako dostęp do Internetu za pośrednictwem rozszerzonej, wirtualnej, mieszanej i/lub rozszerzonej rzeczywistości za pośrednictwem zestawu słuchawkowego i jest już uważany za mobilną platformę komputerową nowej generacji.

Taka możliwość jest szczególnie ważna w sytuacji, kiedy młodzi chirurdzy kończą szkołę i debiutują w chirurgii bez żadnego nadzoru. Podczas zabiegu chirurgicznego są sami i mogą potrzebować pomocy. Zdarza się, że są jedyną wykwalifikowaną osobą do wykonania operacji.

Decentraland ma 379 aktywnych użytkowników



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.