USA dążą do cichej rozprawy z rynkiem kryptowalut?

USA dążą do cichej rozprawy z rynkiem kryptowalut?

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Rząd USA reaguje na kryzys bankowy

Zwolennik bitcoina (BTC) Nic Carter twierdzi, że rząd Stanów Zjednoczonych próbuje odciąć kryptowaluty od sektora bankowego, a administracja Bidena wskrzesza operację Choke Point z czasów Baracka Obamy.


Nic Carter, komplementariusz Castle Island uważa, że przemysł kryptograficzny jest atakowany przez rząd Stanów Zjednoczonych, a branża może mieć coraz większe problemy z dostępem do usług bankowych. W poście opublikowanym 9 lutego na Substack, Carter stwierdził, że administracja Bidena wykorzystuje obecnie sektor bankowy do zorganizowania wyrafinowanej, szeroko zakrojonej rozprawy z branżą krypto, zniechęcając banki do prowadzenia interesów z przedsiębiorstwami kryptowalutowymi:

Czasami, używając wyrażenia „bezpieczeństwo i solidność”, [rząd] dawał jasno do zrozumienia, że dla banku dotykanie publicznych łańcuchów bloków w jakikolwiek sposób jest uważane za niedopuszczalnie ryzykowne – napisał.

Rząd USA wywiera presję na banki

Carter wymienił w swojej publikacji paręnaście przypadków z ostatnich 10 tygodni, w których banki przyjazne kryptowalutom spotkały się z presją ze strony rządu albo z innych powodów zdecydowały się zaprzestać świadczenia usług firmom kryptowalutowym, m.in.:

  • 6 grudnia senatorowie Elizabeth Warren, Roger Marshall i John Kennedy wysyłają list do przyjaznego kryptowalutom banku Silvergate, karcąc go za świadczenie usług dla giełdy FTX i Alameda Research i piętnując go za niezgłaszanie podejrzanych działań związanych z tymi klientami,
  • 9 stycznia Metropolitan Commercial Bank, czyli jeden z niewielu banków obsługujących klientów kryptowalutowych ogłasza całkowite zamknięcie swojego pionu związanego z kryptowalutami,
  • 27 stycznia Rezerwa Federalna odrzuca dwuletni wniosek banku kryptowalutowego Custodia o członkostwo w systemie Rezerwy Federalnej, powołując się przy tym na ryzyko “bezpieczeństwa i solidności”,
  • 27 stycznia Fed wydaje oświadczenie polityczne, zniechęcające banki do posiadania kryptowalut lub emitowania stablecoinów,
  • 27 stycznia Krajowa Rada Gospodarcza wydaje polityczne oświadczenie, które mimo tego, iż wyraźnie nie zakazuje bankom obsługi klientów kryptowalutowych, to zdecydowanie zniechęca je do bezpośredniego zawierania transakcji z kryptowalutami lub utrzymywania ekspozycji na deponentów kryptowalut,
  • 7 lutego oświadczenie Fed z 27 stycznia 2023 roku zostaje wpisane do rejestru federalnego – przekształcono oświadczenie o polityce w ostateczną zasadę, bez przeglądu kongresowego lub okresu publicznego, ogłoszenia i komentarzy.

Zdaniem Cartera, banki przyjmujące depozyty od klientów krypto, emitujące stablecoiny, angażujące się w opiekę nad kryptowalutami lub starające się o posiadanie krypto jako kapitału w ostatnim czasie spotkały się “z atakiem ze strony organów regulacyjnych”.

Operacja Choke Point 2.0

Nic Carter stwierdził także, że podejście rządu powiela strategię stosowaną przez administrację Baracka Obamy, zwaną Operacją Choke Point, która miała na celu marginalizację określonych branż poprzez ograniczenie ich dostępu do bankowości. Słowa Cartera zostały także powtórzone przez Jake’a Chervinsky’ego, prawnika Blockchain Association, który stwierdził na Twitterze, że agencje federalne „wzmocniły kontrolę nad systemem bankowym, aby nakazać dyskryminację firm kryptograficznych”.

Rząd USA reaguje na kryzys bankowy

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.