Tenset.io na liście ostrzeżeń KNF – co wiemy o polskim projekcie?
Polski projekt DeFi, Tenset.io, trafił na czarną listę Komisji Nadzoru Finansowego. Jako powód wydania ostrzeżenia podano prowadzenie działalności inwestycyjnej bez wymaganego zezwolenia.
Na liście ostrzeżeń publicznych KNF znalazły się spółki Tenset Ltd z siedzibą w Londynie oraz Tenset SHPK z Tirany, które odpowiadają za stronę internetową www.tenset.io.
Co wiemy o Tenset?
Tenset to polski projekt DeFi, związany z giełdą kryptowalut Kanga oraz Robertem Grynem. Informacje o zespole zniknęły ze strony, jednak można znaleźć je nadal w sieci. Jako trzon Tenset przedstawiano Jonasza Miarę (nie wiadomo nic o jego wcześniejszej karierze zawodowej) oraz Michała Bajdora, który współpracował z Metahero Roberta Gryna i Kangą.
Robert Gryn był wymieniany także jako strategiczny partner Tenset.
Według białej księgi (która zniknęła ze strony tenstet.io) o wartości tokenów 10set (BEP20) miał decydować mechanizm deflacyjny oraz rezerwy w postaci szerokiego wachlarza aktywów. W wywiadzie z BeInCrypto Jonasz Miara mówił, że na ich zakup zostanie przeznaczona “zdecydowana większość” pieniędzy zebranych od inwestorów. To czyni projekt swego rodzaju funduszem inwestycyjnym (sam przedstawiał się jako “ETF drugiej generacji”) i mogło sprawić, że skupił na sobie wzrok KNF-u.
Według obietnic projektu początkowy skład rezerw miał wyglądać tak:
Aktualnie (według danych ze strony Tenstet) rezerwy wyglądają jednak tak:
- Everdome = 29,4% (projekt Roberta Gryna)
- FAME = 13% (projekt promowany przez Roberta Gryna)
- PancakeSwap = 12%
- Kanga Coin – 11,5% (token natywny Kanga Exchange)
- Ethereum = 9,7%
- USDC = 7,8%
- Metahero = 5,9% (projekt Roberta Gryna)
- Bitcoiny = 4,95%
- BNB = 3,8%
- Market Making Pro = 1,9% (szerzej nieznany projekt listowany na Kandze)
- Celsius = 0,05%
Projekty związane z Kangą i Robertem Grynem odpowiadają więc za blisko 60% rezerw Tensetu.
Projekt gotowy na krypto-zimę?
We wspominanym już wywiadzie z BeInCrypto, Jonasz Miara wspomina o recepcie projektu na bessę.
Naszym sposobem, aby zapewnić formę poduszki bezpieczeństwa dla inwestorów, to wsparcie tokena 10set akcjami spółek dywidendowych. Nasza koncepcja dywersyfikacji środków w spółki dywidendowe przewiduje generowanie profitu dla „HODLera” tokena 10set, nawet przy najbardziej mroźnej krypto zimie.
Pomimo że nie wiadomo nic o zakupie akcji, którego dokonałby Tenset, jest to kolejna kwestia, która może tłumaczyć ostrzeżenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
640 milionów dolarów kapitalizacji rynkowej?
Według danych z CoinMarketCap kapitalizacja rynkowa 10set wynosi aktualnie 640 mln dolarów. CMC zaznacza, że informacje na ten temat pochodzą od Tensetu i nie zostały niezależnie zweryfikowane. Z tego powodu projekt nie jest uwzględniany w głównym rankingu kryptowalut CoinMarketCap. Gdyby jednak się w nim znalazł, wartość 640 mln USD czyniłaby go 62 największym tokenem na rynku i stawiała przed tak głośnymi nazwami jak Chiliz, Fantom, Dash, czy PancakeSwap.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.