Tenset.io na liście ostrzeżeń KNF - co wiemy o polskim projekcie? | Wiadomości | CrypS.

Tenset.io na liście ostrzeżeń KNF – co wiemy o polskim projekcie?

Michał Misiura
knf ostrzega przed współpracą z branżą kryptowalut

Polski projekt DeFi, Tenset.io, trafił na czarną listę Komisji Nadzoru Finansowego. Jako powód wydania ostrzeżenia podano prowadzenie działalności inwestycyjnej bez wymaganego zezwolenia.


Na liście ostrzeżeń publicznych KNF znalazły się spółki Tenset Ltd z siedzibą w Londynie oraz Tenset SHPK z Tirany, które odpowiadają za stronę internetową www.tenset.io.

Co wiemy o Tenset?

Tenset to polski projekt DeFi, związany z giełdą kryptowalut Kanga oraz Robertem Grynem. Informacje o zespole zniknęły ze strony, jednak można znaleźć je nadal w sieci. Jako trzon Tenset przedstawiano Jonasza Miarę (nie wiadomo nic o jego wcześniejszej karierze zawodowej) oraz Michała Bajdora, który współpracował z Metahero Roberta Gryna i Kangą.

Zespół Tenset - źródło
Zespół Tenset – źródło

Robert Gryn był wymieniany także jako strategiczny partner Tenset.

Robert Gryn - Tenset
Robert Gryn – Tenset

Według białej księgi (która zniknęła ze strony tenstet.io) o wartości tokenów 10set (BEP20) miał decydować mechanizm deflacyjny oraz rezerwy w postaci szerokiego wachlarza aktywów. W wywiadzie z BeInCrypto Jonasz Miara mówił, że na ich zakup zostanie przeznaczona „zdecydowana większość” pieniędzy zebranych od inwestorów. To czyni projekt swego rodzaju funduszem inwestycyjnym (sam przedstawiał się jako „ETF drugiej generacji”) i mogło sprawić, że skupił na sobie wzrok KNF-u.

Według obietnic projektu początkowy skład rezerw miał wyglądać tak:

Tenset - rezerwy
Tenset – pierwotny plan rezerw

Aktualnie (według danych ze strony Tenstet) rezerwy wyglądają jednak tak:

 • Everdome = 29,4% (projekt Roberta Gryna)
 • FAME = 13% (projekt promowany przez Roberta Gryna)
 • PancakeSwap = 12%
 • Kanga Coin – 11,5% (token natywny Kanga Exchange)
 • Ethereum = 9,7%
 • USDC = 7,8%
 • Metahero = 5,9% (projekt Roberta Gryna)
 • Bitcoiny = 4,95%
 • BNB = 3,8%
 • Market Making Pro = 1,9% (szerzej nieznany projekt listowany na Kandze)
 • Celsius = 0,05%

 

Projekty związane z Kangą i Robertem Grynem odpowiadają więc za blisko 60% rezerw Tensetu.

Projekt gotowy na krypto-zimę?

We wspominanym już wywiadzie z BeInCrypto, Jonasz Miara wspomina o recepcie projektu na bessę.

Naszym sposobem, aby zapewnić formę poduszki bezpieczeństwa dla inwestorów, to wsparcie tokena 10set akcjami spółek dywidendowych. Nasza koncepcja dywersyfikacji środków w spółki dywidendowe przewiduje generowanie profitu dla „HODLera” tokena 10set, nawet przy najbardziej mroźnej krypto zimie.

Pomimo że nie wiadomo nic o zakupie akcji, którego dokonałby Tenset, jest to kolejna kwestia, która może tłumaczyć ostrzeżenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

640 milionów dolarów kapitalizacji rynkowej?

Tenstet - CoinMarketCap - 13.07.2022

Według danych z CoinMarketCap kapitalizacja rynkowa 10set wynosi aktualnie 640 mln dolarów. CMC zaznacza, że informacje na ten temat pochodzą od Tensetu i nie zostały niezależnie zweryfikowane. Z tego powodu projekt nie jest uwzględniany w głównym rankingu kryptowalut CoinMarketCap. Gdyby jednak się w nim znalazł, wartość 640 mln USD czyniłaby go 62 największym tokenem na rynku i stawiała przed tak głośnymi nazwami jak Chiliz, Fantom, Dash, czy PancakeSwap.

knf ostrzega przed współpracą z branżą kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.