Słowenia chce nałożyć 10% podatek na wydane lub zamienione na fiaty kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Słowenia chce nałożyć 10% podatek na wydane lub zamienione na fiaty kryptowaluty

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
słowenia kryptowaluty podatek

Jak podały lokalne media, urząd podatkowy Słowenii przedstawił propozycję zmiany zasad opodatkowania kryptowalut. Ich celem jest nałożenie 10-procentowego podatku na transakcje obejmujące wydawanie lub zamianę kryptowalut na fiaty.

Administracja Finansowa Republiki Słowenii (FURS) zaproponowała zmiany w systemie podatkowym obowiązującym dla cyfrowych aktywów. Urząd chce nałożyć 10-procentowy podatek na wydane lub zamienione na fiaty kryptowaluty. Zacytowany w raporcie agencji informacyjnej STA, FURS wyjaśnił:

Chcielibyśmy podkreślić, że to nie zysk byłby opodatkowany, ale raczej kwota, którą słoweński rezydent podatkowy otrzymuje na swoim koncie bankowym po zamianie wirtualnej waluty na gotówkę lub przy zakupie danej rzeczy.

Słoweński urząd skarbowy zamierza wdrożyć nowy system poprzez przyjęcie zmian legislacyjnych. FURS twierdzi, że nowe przepisy znacząco uprościłyby sposób opodatkowania dochodów z kryptowalut. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, instytucja nie będzie już bowiem musiała analizować licznych transakcji dokonywanych przez podatnika między zakupem a sprzedażą waluty cyfrowej.

Według obecnych przepisów w Słowenii, dochód podlegający opodatkowaniu zależy od okoliczności. Przykładowo, osoby fizyczne są zobowiązane do zapłaty podatku od zysków kapitałowych, jeśli kryptowaluty zostały sprzedane w ramach aktywności biznesowej.

W niektórych przypadkach FURS musi sprawdzać tysiące transakcji. Urząd podkreśla jednak, że świat staje się coraz bardziej cyfrowy, a to tworzy potrzebę prostszych rozwiązań podatkowych. Niemniej jednak, nawet zgodnie z nowymi zasadami, inwestor nadal musiałby udowodnić wszelkie poniesione straty, co ponownie wymagałoby weryfikacji licznych transakcji.

Słowenia jest znana jako lider w adopcji kryptowalut w Europie. Według raportu z ubiegłego roku, przeszło 1000 miejsc w kraju akceptuje już cyfrowe aktywa jako formę płatności.

słowenia kryptowaluty podatekreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.