Salwador zbuduje bitcoinowe miasto | Wiadomości | CrypS.

Salwador zbuduje bitcoinowe miasto

Maciej Żerelik
Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Zaledwie kilka miesięcy po przyjęciu BTC jako prawnego środka płatniczego, Salwador planuje stworzyć bitcoinowe miasto z pomocą Blockstream i Bitfinex. Co więcej, prezydent kraju zapowiedział kolejne zakupy BTC warte 500 mln USD.

Bitcoinowe miasto w Salwadorze

Salwador na początku tego roku ogłosił plany uznania BTC za prawny środek płatniczy. Pomimo krytyki ze strony globalnych organizacji, takich jak MFW, władze Salwadoru przystąpiły do działania i na początku września zalegalizowały pierwotną kryptowalutę.

Od tego czasu kraj zaczął wydobywać BTC za pomocą wulkanów, wykorzystał tak zwane „spadki cen”, aby kupić więcej monet i postanowił przeznaczyć ewentualne zyski z rosnącej ceny bitcoina na budowę szkół i szpitali dla zwierząt.

Podczas ostatniej konferencji, prezydent Nayib Bukele posunął się o krok dalej, ogłaszając plany budowy całego miasta skupionego na kryptowalucie. Będzie się ono znajdować we wschodnim regionie La Union i pozyskiwać energię geotermalną z wulkanu. Prezydent obiecał, że nie będzie ono emitować żadnego CO2 i nie będzie nakładać żadnych podatków z wyjątkiem podatku VAT.

Inwestujcie tutaj i zarabiajcie tyle pieniędzy, ile chcecie. To jest w pełni ekologiczne miasto, które działa i jest zasilane energią z wulkanu.

Dodał, że miasto będzie miało kształt koła – podobnie jak miasta założone przez Aleksandra Wielkiego – ale będzie również posiadało lotnisko, obszary mieszkalne i komercyjne. Co więcej znajdzie się w nim plac, który z powietrza powinien wyglądać jak symbol BTC.

Obligacja Bitcoin o wartości 1 miliarda dolarów

Inicjatywa będzie wspierana przez Blockstream Adama Back’a oraz iFinex – firmę stojącą za Tether (USDT) i Bitfinex. Samson Mow, CTO w Blockstream, wyjaśnił, że wszystkie zaangażowane strony wyemitują „bitcoinową obligację” o wartości 1 miliarda dolarów, która będzie działać jako tokenizowany instrument finansowy w sieci Liquid Network. W oświadczeniu Blockstream czytamy:

Zebrany 1 miliard dolarów amerykańskich zostanie podzielony między alokację 500 mln dolarów w bitcoinie i 500 mln dolarów wydatków infrastrukturalnych na budowę infrastruktury energetycznej i wydobywczej BTC w regionie.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorzereklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.