Salwador tworzy infrastrukturę pod przyjęcie bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Salwador tworzy infrastrukturę pod przyjęcie bitcoina

Mariusz Przepiórka
Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Nayib Bukele, prezydent Salwadoru i główna postać stojąca za przyjęciem BTC przez ten kraj, powiedział, że mieszkańcy będą mieli możliwość zamiany swoich kryptowalut na waluty fiducjarne natychmiast po tym, jak bitcoin zostanie uznany za prawny środek płatniczy.

W komunikacie opublikowanym na Twitterze Bukele powiedział, że 4,5 miliona dorosłych mieszkańców Salwadoru będzie miało możliwość HODLowania bitcoinów, gdy kraj oficjalnie przyjmie kryptowalutę jako prawny środek płatniczy lub będą oni mogli „wypłacić środki w gotówce w jednym z 200 bankomatów”. Według prezydenta Salwadoru, dostępne będzie również 50 oddziałów bankowych umożliwiających wypłacanie lub deponowanie walut fiducjarnych, co pozwoli mieszkańcom trzymać kryptowalutę lub natychmiast upłynnić swoje pensje.

Bukele wcześniej zapowiadał, że rząd będzie budował infrastrukturę do obsługi państwowego portfela BTC, zwanego Chivo. Prezydent twierdził, że bankomaty Chivo będą dostępne wszędzie i pozwolą Salwadorczykom wypłacać gotówkę przez całą dobę bez płacenia prowizji. – A jeśli ktoś nie chce używać BTC? Nie ściągajcie aplikacji Chivo i żyjcie dalej swoim normalnym życiem. Zawsze można ustawić się w kolejce do Western Union i zapłacić prowizję – komentował Bukele.

BTC oficjalnie już od 7 września

Po ogłoszeniu projektu przepisów umożliwiających przyjęcie bitcoina jako prawnego środka płatniczego prezydent Salwadoru regularnie wspomina o korzyściach, jakie kryptowaluta może przynieść mieszkańcom tego środkowoamerykańskiego kraju. Ustawa przeszła już przez Zgromadzenie ustawodawcze i ma wejść w życie od 7 września. Bukele wezwał również państwową firmę geotermalną do udostępnienia swoich urządzeń górnikom bitcoinowym. Warto wspomnieć, że w ciągu ostatniego tygodnia cena BTC wzrosła o ponad 11%. Warto zaznaczyć, że bitcoin nie przekraczał granicy 50 tys. USD już od maja bieżącego roku.

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze
reklama
reklama