Salwador wybuduje 20 szkół z dochodów z BTC | Wiadomości | CrypS.

Salwador wybuduje 20 szkół z dochodów z BTC

Mariusz Przepiórka
Salwador rozdaje BTC obywatelom kraju

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że państwo wybuduje 20 nowych szkół z dochodów osiągniętych z BTC. Fundusze mają pochodzić z nadwyżki salwadorskiego Funduszu na Rzecz Adopcji Bitcoina. Kryptowaluta notuje obecnie rekordowe notowania powyżej 60 tys. USD.

Komunikat pojawił się tuż po tym, jak prezydent Bukele symbolicznie rozpoczął budowę pierwszego publicznego szpitala weterynaryjnego w Salwadorze. Inicjatywa ta również jest realizowana dzięki sukcesowi inwestycji w BTC w tym kraju.

Bukele rozpoczyna budowę szpitala

Podczas wydarzenia prezydent Bukele stwierdził, że szpital weterynaryjny obsłuży codziennie 384 konsultacje, 128 nagłych wypadków, 64 operacje psów i kotów, 64 wizyty fryzjerskie, 128 rehabilitacji i 32 prześwietlenia. Szpital weterynaryjny ma również zatrudniać 300 Salwadorczyków. Bukele wspomniał rzecz jasna, że budowa szpitala i szkół jest możliwa, ponieważ zignorował przeciwników wprowadzenia BTC w Salwadorze.

Według lokalnych mediów budowa 20 nowych szkół „bitcoinowych” jest dodatkiem do 400 szkół z programu „Moja nowa szkoła”. Bukele informuje o budowie zaledwie tydzień po tym, jak BTC wystrzelił do rekordowego poziomu prawie 67 000 USD. 28 października prezydent Bukele potwierdził za pośrednictwem Twittera, że Salwador zarobił na BTC wymieniając dolary na kryptowalutę w czasie, gdy jej wartość była znacznie niższa.

Rezerwy walutowe w BTC

Najnowszy zakup Salwadoru w wysokości 420 BTC zwiększył stan posiadania do 1120 BTC o aktualnej wartości ponad 70 mln USD. Wydaje się jednak, że władze państwa nie zamierzają realizować zysków z BTC w celu finansowania budowy szpitala i szkół, a raczej nadal będą korzystać z dolarów, które również wchodzą w skład funduszu.

Zwolennicy BTC z niecierpliwością oczekują na kolejny kraj, który uzna bitcoiny za prawny środek płatniczy. Teoretyczny dylemat więźnia na dobre wszedł do globalnej polityki, a państwa narodowe, które przyjmą BTC jako pierwsze, mogą zyskać wielką przewagę. W tym momencie Salwador jest jedynym krajem, który trzyma swoje rezerwy walutowe w BTC.

Salwador rozdaje BTC obywatelom kraju
reklama
reklama